Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Prodáváte či kupujete nemovitost? Dejte pozor na realitní podvodníky

Vývoj situace na realitním trhu s sebou přináší pro běžného kupujícího řadu léček a úskalí, s minimální podporou bankovních domů a jejich produktů. Orientovat se v nabídkách, službách, možnostech a prognózách je složité pro všechny účastníky těchto převodů. Není nic uklidňujícího na tom, že v řadě států Evropy je stav ještě daleko horší.

Právě proto bude pro běžného investora spolupráce s prověřenými pomocníky při cestě k pořízení či převodu vytoužených nebo už nepotřebných nemovitostí nutná.

Jeden podpis vás zničí

Je až s podivem, jak se může v našem státě několikrát souzená a médii často kritizovaná internetová realitní kancelář znovu přejmenovat a své podvodné smlouvy s klienty nazvat „Smlouva o podpoře prodeje.“ Tím se vymaní ze všech dosud běžně používaných právních rámců, které se vztahující ke zprostředkování převodu nemovitostí. Klientovi realitní makléř sdělí, že potřebují jen jediný podpis, a to jen jako souhlas s popisem dané nemovitosti. Na druhé straně smlouvy však miniaturním písmem sdělují, že tímto podpisem se lapený klient upsal k povinným, minimálně 12 měsícům zastupování. A co je horší, tak i k nutné úhradě pro-vize (nákladů) za jakékoliv situace. To znamená, ať se nemovitost prodá či ne.

Nevěřte a dobře čtěte

Proto nevěřte a nepodepisujte nic, co jste si podrobně nepřečetli a neporadili se s odborníkem, třeba právníkem. Po unáhleném podpisu atraktivní makléřce vás to už vždy stojí deseti nebo statisíce, i kdyby vám žádnou další službu nebo kupujícího nezajistili.

Omlouváme se všem, kteří dočetli článek až k těmto řádkům, že jste se nic optimistického zatím nedočetli. Je to proto, že k optimismu zatím není žádný důvod, i když novináři zmírnili své pesimisticky laděné prognózy. Proto věnujte větší pozornost i výběru zprostředkovatele, kterému svěříte svůj majetek či informace o něm, a necháte ho hájit vaše zájmy.

Za partnery Evropského klubu realitních kanceláří

Ivo Peroutka

Tisk Tisk | E-mail E-mail