Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Za pozornost stojí dvě výstavy, které překročily státní hranici

Život na pomezí má svoje „špecifika“, klady a zápory. Přeshraniční spolupráce funguje nejlépe na obchodně-nákupní bázi. Oni u nás levný benzín, my tam levné plzeňské pivo. Dvě výstavy otevřené v uplynulém týdnu ale dokazují, že lze dosáhnout i kulturnějších levelů.

Nejdříve otevřel (9. 3.) v sebnitzském muzeu výstavu z historie Velkého Šenova Miroslav Kabeláč. Trpělivě nastřádané fotografie a artefakty mapující život v městečku ukazují, že rozvoj byl založen na aktivitě jednotlivců, ale i na bohaté spolkové činnosti. V pravém slova smyslu se ale vlastně nejedná o výstavu, ale spíš o expozici muzeální. Je jaksi signifikantní, že se tahle expozice představuje poprvé v Sebnitz, a nikoli v Šenově. Už proto, že si nedovedu v Šenově představit prostor podobně reprezentativní, kde by mohla být tato výstava prezentována.

Výstava bude otevřena měsíc. Další trvání je podmíněno zájmem návštěvníků. Muzeum je otevřeno od úterka do neděle, vstup činí čtyři eura, včetně prohlídky stálých expozic.

Druhou výstavu otevřeli v ten samý den ve šluknovském Klubu, až úplně nahoře. Jedná se o průřez fotografických prací Gerda Ritschela, člověka, který fotografuje přírodu se zvláštním důrazem na hmyz a rostliny. Na prohlídku úctyhodného počtu dvou set fotografií si udělejte více času a mějte na paměti slova autora, že některé vystavené druhy už možná venku těžko uvidíte. Zejména následkem značně extenzivního snažení a konání těžařů dřeva. O lesnících nemůže být řeč.

A v čem je tahle výstava přeshraniční? Součástí je i expozice zkamenělin, které dodal Manfred Jeremies, občan Spolkové republiky Německo. I tahle výstava bude trvat měsíc.

Tisk Tisk | E-mail E-mail