Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jaroslav Svěcený: „V milovaném Rumburku se nám hrálo opět skvěle“

Stoletou a nyní obnovenou aulu rumburského gymnázia rozezněly třetí jarní den, v duchu její hudební tradice, tóny osmi mistrovských nástrojů „slavných houslí čtyř staletí.“ Do Rumburku se přijel představit znalec nejpovolanější, houslový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Již první skladbou od Františka Bendy vzdal hold rumburskému rodáku, houslaři Antonínu Laskemu a představil jeho originální nástroj z roku 1768. Dvě stě posluchačů ocenilo zasvěcený výklad mistra Svěceného o historii houslí a jejich tvůrcích, a tajilo dech při virtuózních provedeních skladeb světoznámých skladatelů na vzácné nástroje. U publika zabodovala i sympatická, patnáctiletá Julie Svěcená, právem ověnčená mnohými cenami. Na závěr koncertu si otec s dcerou podomácku zamuzicírovali v duu, jejich housle zpívaly, vedly spolu rozhovor a výborně si rozuměly.

O tom, že si umělci rozuměli i s pozorným publikem, svědčí zápis Jaroslava Svěceného do kroniky domu kultury: „V milovaném Rumburku se nám hrálo opět skvěle.“ Dirigent Rumburského komorního orchestru Miroslav Lošťák zhodnotil tento hudební zážitek takto: „Byl to krásný, pozoruhodný, mimořádný koncert, na který budou rumburští ještě dlouho vzpomínat.“

Dům kultury Střelnice Rumburk se dohodl s Jaroslavem Svěceným na uspořádání vánočního koncertu v roce 2011.

Helena Menšíková

  sveceny1_0

Jaroslav Svěcený s dcerou Julií si získali sympatie publika. Foto: J. Škorňa

Tisk Tisk | E-mail E-mail