Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výběžanské kapely: Množiny/Mandava

Rockové trio Množiny začalo kariéru v roce 1976 v obsazení Karel Vychytil – kytary, Jan Pospíšil – bicí, Pavel Kříž – basa. Brzy se stali legendou, která krom vlastních skladeb hrála vlastně všechno, co chtěli rockoví fanoušci slyšet a co na deskách tehdy šlo sehnat jen velmi komplikovaně. Namátkou: „Párply, Slejdy, Zepelíny…“

Pravidelné čaje v rumburské Střelnici, ale i hraní po celém výběžku, hraní na beatových festivalech přineslo Množinám po zásluze proslulost, jejíž stopy lze v hovorech o tom starém dobrém bigbítu vystopovat ještě nyní.

Ruku v ruce s proslulostí šly ale také zákazy. Občas nějaká rvačka, však znáte tehdejší mládež, nevítaný zpěv písní anglicky, ale třeba i kuriozita, kdy bylo vstupné na plakátu uvedeno nikoli v korunách československých (Kčs), ale v jednotce, která snad měla znamenat komunisty (Ksč).

Po téměř patnácti letech hraní ale zasáhla do vývoje skupiny revoluce sametová, neboli převrat, a jako u mnoha jiných uměleckých sdružení měla téměř fatální následky.

Bubeník Jan Pospíšil v sobě objevil talent pro střelbu a následujících deset let se věnoval této sportovní disciplíně. Karel Vychytil se nadále věnoval hudebním projektům, ale o těch snad až někdy příště.

Ke znovuobnovení Množin, respektive Mandavy přispěla náhoda.

Vladimír Peták, takto Vladyk, si zašel k Vychytilům do krámku s hudebními nástroji koupit futrál na housle pro svou dceru, dal se do řeči s prodávajícím, slovo dalo slovo a kapela byla obnovena.

Nový název ale zároveň změnil jméno skupiny. Množiny, jak ji pojmenoval Jan Pospíšil (podle „milované“ učební látky na průmyslovce), se změnily na Mandavu. Důvod pro změnu byl víceméně typografický.

Základem repertoáru jsou písně Led Zeppelin, nejedná se ale o revival, jak všichni z kapely důrazně připomínají, ale o tribute.

Několik koncertů odehrála Mandava s dětským sborem, což je v podmínkách amatérské kapely téměř neuvěřitelné.

Na koncertech můžete slyšet ale třeba i písně Boba Dylana a, pro mě překvapivě, The Beatles.

Diskografie skupiny je bohužel téměř nulová, existuje šestiskladbové demo a několik nahrávek zmizelo v archivu ústeckého rozhlasu. Pár písniček naleznete na webu http://www.dyxoft.cz. Takže vyražte na koncert. Mandava hraje alespoň dvakrát měsíčně.

Marek Douša

  mnoginy1

Mandava patří již přes tři desítky let ke stálicím severočeské rockové scény. Zleva: Karel Vychytil, Jan Pospíšil, Pavel Kříž. Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail