Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Začarovaný kruh neúčinné české legislativy

Současná legislativa, která by měla řešit problematiku chátrajících domů, je tak bezzubá, až je zbytečná. Ukažme si to na jednoduchém příkladu:

Vlastník domu se o svůj majetek nestará a dům chátrá. Po několika letech hrozí jeho zřícení. Odbor stavebního úřadu (OSÚ) příslušného správního obvodu vyzve vlastníka, aby zjednal nápravu. Ten ale na výzvu nereaguje. OSÚ mu po několika marných urgencích uloží pokutu. Vlastník opět nereaguje. Pokud ano, tak se proti ní odvolá. Celé správní řízení, vzhledem k nutnému dodržování zákonných lhůt, se potom táhne několik dlouhých měsíců. Mezitím dům chátrá a lidi v jeho okolí se obávají zřícení. OSÚ na základě neplacených pokut od vlastníka a posudku statika dává podnět soudu k exekuci. Soud během několika měsíců ve věci rozhodne a pokud je jeho stanovisko souhlasné, vlastník se opět odvolá, pro jistotu hned několikrát. Soudní řízení se potom táhne další měsíce. Když je již konečně, po několika letech, rozhodnuto, že majetek dlužníka může být exekučním řízením zdemolován, vyvstává problém další: kdo to zaplatí? Demolice průměrně velkého domu se pohybuje mezi jedním a dvěma miliony korun. OSÚ vyhlásí výběrové řízení na firmu, která demolici provede. Ta chce ovšem zálohu, a to minimálně jednu čtvrtinu konečné ceny. OSÚ nevlastní žádné finance, a tak musí požádat městský úřad pověřený výkonem státní správy, aby demolici zafinancoval. Ale ani radnice na to nemá peníze? A tak tuto žádost zamítne. Firma by mohla dům zdemolovat i bez zálohy a potom částku soudně vymáhat po radnici, ale to je běh na dlouhou trať. Navíc, pokud by přistoupila na tuto »hru«, musí ze zákona zdemolovaný materiál na své vlastní náklady uskladnit na zabezpečeném pozemku a po dobu půl roku ho ochraňovat před zničením a zcizením. Co kdyby se o staré cihly náhodou přihlásil původní vlastník?

Jak je vidět z tohoto příkladu, současná legislativa je likvidační, ale ne pro chátrající budovy a jejich vlastníky, ale pro radnice, stavební firmy, pro obyčejné občany, kteří mají tu smůlu, že vedle těchto ruin bydlí.

A co vlastník? Ten se může jen tiše usmívat, jak se všemi zacvičil. Sice má milionové dluhy a z ostudy kabát, ale pokud má hroší kůži, nemůže se mu nic stát. Pokud neohrozí životy či nedojde k poškození cizího majetku, kriminál mu určitě nehrozí.

Glosa

Pád bývalého pneuservisu ve Varnsdorfu (26/3) vzbudil velkou mediální pozornost i proto, že nikdo nevěděl, jestli v okamžiku zřícení nebyli v objektu lidé. Zasahovaly tři hasičské jednotky, přilétl vrtulník s psovody.

Při záchraně životů se nedbá na vynaložené prostředky, a je to tak v pořádku.

Přestože nevíme, kolik zásah stál, nabízí se otázka, jestli podobná akce není dražší, než preventivní sanace podobně ohrožených budov.

I kdyby nic jiného, vyloučila by se tak možnost ohrožení lidí.

Ale zatím se nikomu nic nestalo, že.

Zatím.

Foto: doucha

lipa-zs

Krásná Lípa – bývalá základní škola

vilemov-stap

Vilémov – bývalé ředitelství Stapu a budova Mikova

  bytex

Šluknov – Bytex

jirikov-jawa

Jiříkov – Jawa Jiříkov s.p.

mikulasovice-strelnice

Mikulášovice – bývalá restaurace Střelnice

lipovsky-zamek

Lipová – Lipovský zámek

sluknov

Šluknov – obytný dům

jirikov-dum

Jiříkov – kulturní a společenské centrum Rudý dům

vilemov-knoflikarna

Vilémov – bývalá knoflíkárna Fischer, později statky

lipova-fruta

Lipová – bývalý podnik Fruta

kralovstvi-dum

Království u Šluknova – rodinný dům

rumburk-dum

Rumburk, Jiříkovská ul. – rodinný dům

Tisk Tisk | E-mail E-mail