Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Jedenáctičlenná delegace z Bulharska hledala v Lipové inspiraci

Lipová • Předseda Sdružení pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (TUR) a starosta Lipové Pavel Svoboda přivítal v pondělí 12. dubna na lipovské radnici jedenáctičlennou delegaci z Bulharska. Tu tvořili zástupci bulharské státní správy, příspěvkových a neziskových organizací ze všech oborů společenského a kulturního života. Důvodem jejich návštěvy bylo získat informace a rady, jak postupovat při žádostech o dotace z evropských zdrojů.

Téměř hodinová debata se soustředila na úskalí spojená s byrokratickými požadavky Evropské unie při rozhodování o dotacích, kterými musí žadatelé projít, aby byli při svých žádostech úspěšní. Předseda TURu seznámil bulharské hosty se všemi možnostmi, jak dosáhnout na evropské zdroje a jak je účelně využívat, a to jak z pozice předsedy občanského sdružení, tak i z pozice starosty obce. Seznámil je se současnými i plánovanými projekty sdružení a pozval je také na prohlídku probíhající rekonstrukce památkově chráněného podstávkového domu na návsi. Návštěvníci s trochou lítosti přiznali, že jejich podmínky pro získání dotací jsou ještě těsnější, než české, a shodli se, že byrokratické postupy evropských úředníků mnohdy znesnadňují a komplikují realizace i dobrých a prospěšných plánů a aktivit.

Jejich několikadenní návštěva České republiky však pokračovala dál a zastavení v Lipové nebylo jejich poslední. Po prohlídce rekonstruovaného podstávkového domu, která je nadchla, se vydali do Ústí nad Labem.

bulhari1

Starosta Lipové Pavel Svoboda (zcela vpravo) pozval své bulharské hosty na prohlídku rekonstruovaného podstávkového domu. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail