Venuší opět zavoněla lahodná káva

Tištěné noviny 08/2010 | 22. 4. 2010 | Nezařazené

Rumburk • Na první lahodné kávě si po mnoha letech pochutnali ve slavné rumburské kavárně Krym, nebo také Venuše a ještě dříve Café Haenke dvě české významné osobnosti, režisér Radovan Lipus a herec a architekt David Vávra, autoři fenomenální televizní série Šumná města. Kávu ovšem neservíroval šumný číšník František Šec (†5. 8. 2005), který v pořadu Šumná města servíroval kávu v podobně zapomenutých kavárnách, ale pozorná Klára Mágrová, která oba pány pozvala na vernisáž výstavy Šumná a bezbranná v rumburské Loretě.

Kdy dojde na další kafíčko je ale ve hvězdách, neboť budova Krymu alias Venuše je, laskavě řečeno, ve stavu dezolátním. Po posledním majiteli zbyly na chodbách pouze plakáty Sparty a oči pro pláč.

Přesto se snad ale blýsklo na lepší časy, neboť se našel nový kupec a investor, který je zatím plný elánu celou budovu rekonstruovat a vrátit jí původní lesk. Stojí před ním ale úkol v pravdě heroický.

Organizátoři výstavy Šumná a bezbranná pozvali Davida Vávru na prohlídku Venuše, neboť je to rumburský architektonický skvost.

Budova vystavěná v předválečných letech ve stylu Art deco a možná i ve stylu kubismu byla oblíbeným místem, kde se scházela společenská smetánka česká i německá.

Ještě dnes je zašlá sláva a krása budovy patrná téměř na každém kroku, zejmé-na ale v tanečním sále. A jeho noblesa, i když poničená požárem, zubem času a nezodpovědným bývalým majitelem oba architekty nadchla. David Vávra byl dojat a potěšen zároveň.

Při prohlídce budovy narazil na několik prázdných starých pohlednic.

Jednu z nich věnoval i čtenářům Rumburských novin.

A kavárně popřál mnoho štěstí, neboť zatoužil po další kávě. Tu by si ale rád vychutnal příště již v sedě.

lipus1

Režisér Radovan Lipus a herec a architekt David Vávra si v bývalé kavárně Venuše pochutnali na šálku dobré kávy. Foto: Doucha

Vytisknuto z webu Rumburské noviny: http://archivrn.rumburk.cz

URL příspěvku: http://archivrn.rumburk.cz/2010/04/22/venusi-opet-zavonela-lahodna-kava/