Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zámecký rybník bude zase chloubou Lipové

Lipová • Jedna z nejmenších obcí ve Šluknovském výběžku, a přesto tu panuje čilý pracovní ruch. V obci probíhá hned několik investičních akcí najednou; rekonstrukce kanalizace, rekonstrukce památkově chráněné-ho podstávkového domu na náměstí a nejvýznamnější investiční akce, rekonstrukce Zámeckého rybníka.

Zámecký rybník v Lipové představuje téměř 11 hektarů vodní plochy. Přestože byl před 25 roky odbahněn, jeho havarijní stav si nyní vyžádal rekonstrukci, včetně odbahnění, opravy hráze a rekonstrukce rybniční výpusti. Celkové náklady se vyšplhají na 17 milionů korun, které obec získala převážně z dotace z Fondu životního prostředí.

„Původní rybniční výpusť měřila v průměru jen jeden metr a nebyla dimenzovaná na stoletou vodu. Naštěstí při letošních povodních byl Zámecký rybník již dva roky vypuštěný, tak s ním nebyly žádné problémy, na rozdíl od Sohlandského rybníka, kde propusť nestačila vypouštět vodu a hrozilo, že se každou chvíli přelije. Zachránili jsme to jen zvyšováním hráze pomocí protipovodňových pytlů s pískem. Ale i u Zámeckého rybníka je nutné posílit hráz a výpusť naddimenzovat na stoletou vodu,“ vysvětluje starosta Lipové Pavel Svoboda důvody komplexních oprav rybníka. Ty jsou nyní v plném proudu. Úzkou výpusť nahradí dvě trubky o průměru jeden a půl metru, ze dna rybníka bude vyvezeno více jak 55 tisíc metrů krychlových bahna. Součástí revitalizace jsou i terénní úpravy, odstranění náletových dřevin a zkvalitnění přístupu do vody v některých částech rybníka. „Písečnou pláž u zámku bohužel nebudeme opravovat, protože je majetkem vlastníků zámku. Ale rádi bychom upravili tu část hráze u hospody U Pytláka, aby se zde v létě mohli lidi koupat. Počítáme i s tím, že na rybníce budou jezdit lodičky a nezapomněli jsme ani na rybáře. Po rekonstrukci bude rybník veden ne jako chovný, ale pouze jako sportovní voda, což znamená, že tu budou rybáři moci lovit pouze na prut a na rybářský lístek. Ten si budou moci koupit u nás na radnici,“ vypočítává plány obce Pavel Svoboda.

Rybník by se měl začít napouštět již v září letošního roku a odborníci předpokládají, že to bude trvat dva až tři měsíce, než voda dosáhne požadované výšky. Již v příštím roce by ale měl patřit k vyhledávaným rekreačním cílům nejen Lipováků, ale i turistů a obyvatel okolních měst.

rybnik1

Ve více jak sedmimetrové hrázi Zámeckého rybníka v Lipové je nyní ohromná díra. Na jejím dně budou instalovány dvě roury, kterými bude odtékat voda. Nová propusť bude regulovat výši vodní hladiny v rybníce. Foto: Doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail