Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Děčínský zámek hostí výstavu o Dolském mlýnu

Benefiční výstava o osudech samoty Dolský mlýn v Národním parku České Švýcarsko byla slavnostně otevřena 20. dubna na zámku v Děčíně. Výstava, která zaznamenává historické souvislosti, ale i současné snahy o konzervaci této kulturní památky, potrvá až do 13. června.

Dolský mlýn je veřejnosti známý především z řady slavných filmů, například Pyšná princezna, Ztracený princ či Peklo s princeznou. V minulosti sloužil k mletí obilí, později jako výletní hostinec. Po roce 1945 upadl pro svou osamělou polohu v příhraničí v nemilost jako možný úkryt „podvratných živlů“ a nastala dlouhá doba chátrání. V devadesátých letech minulého století z něj zbyla již jen rozpadající se ruina. Po vzniku Národního parku České Švýcarsko v roce 2000 převzala správa parku také péči o tuto památku. Navzdory žalostnému stavu totiž zůstala téměř nedotčena modernějšími rekonstrukcemi a je proto jedinečnou ukázkou řemeslných postupů používaných v minulosti. V současné době probíhá její konzervace tak, aby nedocházelo k dalšímu rozpadu stavby, probíhají také úpravy celého areálu tak, aby byl navrácen do dřívějšího souladu s okolní krajinou.

„Výstava mapuje komplikovaný osud Dolského mlýna u Kamenické Stráně, dnes proslulého hlavně díky filmařům. Jedná se o pouť od dávné minulosti až k současným snahám o záchranu ohrožené památky,“ říká Natalie Belisová z oddělení práce s veřejností Správy NP České Švýcarsko a doplňuje: „Výstava je poděkováním všem, kteří pomohli zvrátit hrozící zánik mlýna a zároveň i beneficií, jejíž výtěžek pomůže v započaté obnově této kouzly opředené kulturní památky.“

Vernisáže se zúčastnilo na 150 hostů, kteří byli do výstavních prostor děčínského zámku uvedeni autorkou výstavy Natalií Belisovou. Kromě řady komentovaných obrazových materiálů a fotografií zhlédli také několik hmotných exponátů, z nichž největším je tzv. Francouzský kámen z mlecího soukolí.

Tisk Tisk | E-mail E-mail