Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Šluknovsku se pátrá po letních úkrytech netopýrů

Po vydařené zimě se ze zimního spánku probudili i noční lovci – netopýři. Poslední ospalci opustili bezpečí zimovišť a vydali se na cestu k letním úkrytům. V tuto dobu již březí samice začnou co nevidět vytvářet mateřské kolonie, kde zhruba za dva měsíce vyvedou svá mláďata.

Ve Šluknovském výběžku je netopýrům systematicky věnována pozornost již řadu let, ta však byla donedávna téměř výlučně zaměřena na jejich zimní úkryty. S přibývajícím počtem hlášených nálezů netopýřích jedinců a jejich kolonií se začal výzkum rozšiřovat také na vyhledávání letních úkrytů jak přirozených, tak i v lidských stavbách. Ten by pak mohl přinést, kromě řady jiných zajímavých poznatků, ucelenější obraz o druhovém složení a rozšířit tak seznam dosud zjištěných druhů netopýrů na území Šluknovska.

K dokonalejšímu poznání netopýří fauny v našem kraji můžete rozhodnou měrou přispět i vy. Nadcházející období příjemných teplých večerů, lákající k procházkám, posezení u grilu nebo jen tak na kus řeči se sousedem, je právě tou nejvhodnější dobou k pozorování netopýrů.

Zkuste v období dubna až srpna věnovat nějaký ten večer těmto našim „létajícím akrobatům noční oblohy“ a možná budete překvapeni zjištěním, že právě ten váš dům slouží netopýrům za úkryt.

Zvláště vhodné pro pozorování jsou teplé večery bez deště, kdy teplota neklesne pod 6 °C. První nedočkavci se na lov vydávají ještě za šera, nejpozději pak do dvou hodin po západu slunce. Za úkryt si volí přístupné půdní prostory, skuliny mezi střechou a zdivem, prostory za okenicemi, dřevěným obložením, oplechováním a další podobná místa. Můžeme je objevit i v panelových domech, kde s oblibou využívají větrací šachty, odvětrávací otvory střech, spáry mezi panely nebo skuliny pod okenními parapety.

Mnozí majitelé nebo uživatelé domů neví, na koho se při nálezu netopýrů obrátit, proto řeší problém po svém. Často pak, zvláště v případě nežádoucího obsazení úkrytu, dochází k likvidaci celé netopýří kolonie. Je však třeba si uvědomit, že všechny druhy netopýrů jsou chráněny zákonem, a proto raději svěřte řešení problémů povolaným osobám. Kontakty by vám měli poskytnout na příslušném obecním či městském úřadě, na odboru životního prostředí, nebo se můžete obrátit na pracovníky správy Národního parku České Švýcarsko se sídlem v Krásné Lípě. Lze kontaktovat přímo osoby zabývající se netopýry právě ve Šluknovském výběžku na tel. 737 276 863, 412 354 053. Dotazy, podněty a připo-mínky můžete adresovat také na e-mail podzemi.sluknovska@seznam.cz.

O. Fabiánek

Tisk Tisk | E-mail E-mail