Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Šluknovskem se prohnaly čarodějnice i pionýři

Šluknovsko • Svátek čarodějnic v poslední dubnovou noc a oslavy 1. máje měly letos ve Šluknovském výběžku bujarý a pestrý průběh. Po dlouhé a tuhé zimě si lidé z výběžku konečně mohli začít užívat jara a zábavy, a vzali to, jak se říká, z gruntu.

Rumburk miluje čarodějnice

Od pátečního rána se po rumburských ulicích proháněly čarodějničky z MŠ v Sukově ulici. Odpoledne se přemístily i se staršími kolegyněmi na zahradu Domu dětí a mládeže v Rumburku, kde se konal jejich hlavní slet. Teprve tady začal ten správný tanec. Hromady jídla a pití, skákací hrad a samohybná autíčka, soutěže, dobroty, hudba a tanec, to vše je rozdivočilo na nejvyšší míru. Z celého houfu čarodějnic bylo vybráno těch dvanáct »nej«, zřejmě nej-krásnějších, možná i nejošklivějších. Ty nejprotivnější byly navečer upáleny na hranici. Hodovalo a tančilo se do pozdních večerních hodin.

Kousek pod kopcem, na zahradě Domu kultury Střelnice Rumburk, se konaly další čarodějnické oslavy. I tady bylo jídla dosti a pití teklo proudem, stánky s dobrotami byly obleženy mlsnými hosty, zájem největší byl o skákací hrad a trampolínu. Zlatým hřebem večera bylo vystoupení kapel Poslední výstřel a UDG. Druhá jmenovaná dostala do varu všechny přítomné a když koncert skončil, vyjádřil se pochvalně na její adresu jeden z hostů: „Tak to nebyly čarodějnice, to bylo pořádný peklo!“

1. máj – lásky čas

Co by to bylo za květen, měsíc lásky, bez pořádné májky. V Krásné Lípě se stavění staročeské májky každoročně ujímají členové folklorního souboru Lužičan. Patnáctimetrovou májku obtočí a zkrášlí pestrobarevnými pentlemi, což je starý sudetský zvyk, který opět vzkřísili členové Lužičanu. Ti také spolu s Křiničánkem zajistili svým zpěvem a tancem příjemnou podvečerní atmosféru celého čarodějnického večera. První květnový den si Krásnolipáci užili pořádnou líbačku. Líbání pod břízkou se tu konalo již druhým rokem, a to z popudu folklorního souboru Lužičan. A tak se líbalo a líbalo. Pusu dostala každá dívka, žena i babička, která se postavila pod rozkvetlou břízku. Díky tomu ani v letošním roce Lužičanky a ostatní krásnolipské obyvatelky neuschnou.

Svátek práce aneb ohlédnutí nazpátek

Soudruzi a soudružky, svazáci a pionýrky, transparenty s budovatelskými hesly a ryčné pochodové písně, to všechno se vyrojilo 1. května do ulic Starých Křečan. Z popudu Petra Dundycha, což je podle místních veselá kopa, a Penzionu Oáza zalovili všichni starokřečanští hluboko ve svých šatnících, oblékli se do běžných prvomájových „hodobóžových“ oblečků a šli slavit retro 1. máj. Nechyběly ani plamenné projevy na improvizované tribuně. Nejsoudružkovatější byla paní Libuše Hlinková, která si na „staré dobré časy“ zavzpomínala ráda. „Bylo to moc hezké vzpomínání, a to i na to, jak jsme tenkrát utíkali z průvodu a chtěli to mít už co nejrychleji za sebou. Dneska to bylo příjemné, protože jsme si jen hráli. A jak se říká, kdo si hraje, nezlobí,“ dodává s úsměvem.

Retro 1. máj se líbil natolik, že se bude ve Starých Křečanech konat určitě i příští rok, a jak se podle ohlasů zdá, tentokrát bude účast ještě hojnější.

Do minulosti se vrátili i Šluknováci. I tady se slavilo prvomájové retro a dům kultury pod náporem pionýrů, »jezeďaček« a příslušníků VéBé praskal ve švech. „Bylo to důstojné, slušné, neagresivní a vkusné,“ popisuje průběh oslav Josef Halada ze Šluknova a s potěšením přiznává, že zavzpomínat na komunistické první máje přišli převážně mladí lidé, kteří tehdy byli ještě v plenkách a mnohdy ani to ne. -g-

libacka1

Prvomájová pusa pod rozkvetlou břízkou je zaručenou prevencí před uschnutím každé ženy. Foto: sp

Tisk Tisk | E-mail E-mail