Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Slavní rodáci pod Tolštejnem

Sobota 29. 5. 2010 v 17.00 hodin / kostel Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou

František Antonín Ernst (1745 Jiřetín p/J – 1805 Gotha)
Joseph Schubert (1757 Varnsdorf – 1837 Dresden)
Helena Krausová – soprán
Zdeněk Kraus – housle sólo
Komorní orchestr hudebníků Šluknovska

Program

J. Schubert: Chrámová sinfonia in Dis
J. Schubert: Sanctus pro soprán a orchestr
F. A. Ernst: Houslový koncert in Dis
J. Schubert: Symfonie in C

Když po velkém požáru v r. 1828 nacvičovali v obnovovaném kostele sv. Petra a Pavla varnsdorfští zpěváci a hudebníci slavnou Beethovenovu Missu solemnis, na opravu zničených varhan přispěl tehdy i místní rodák Joseph Schubert (1757-1837), působící tou dobou již v Drážďanech jako vysoce uznávaný saský královský hudebník. Po svých studiích v Praze krátce setrval v rodném kraji a z té doby se v lobendavském archivu dochoval rukopis jeho jednověté Sinfonie in Dis. Ta zazní v poslední květnovou sobotu (29. 5.) v 17.00 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Jiřetíně pod Jedlovou, a to v úvodu koncertu Komorního orchestru hudebníků Šluknovska, který povede dlouholetý violista Národního divadla v Praze Zdenek Kraus. Ten, ve spolupráci s badatelem Igorem Heinzem, připravil pro tento koncert dále Sanctus ze Schubertovy Mše F dur, kde sopránové sólo zazpívá Helena Krausová, na Šluknovsku již známá pěvkyně. Naposledy provedla 6. 12. 2009 v rumburském kostele sv. Bartoloměje kompletní Concert-Arien od rumburského barokního skladatele J. Ch. Kridela. Premiéru celé Schubertovy »Varnsdorfské mše F dur« o pěti částech připravuje Vilémovský chrámový sbor a orchestr vedený Markétou Englerovou na příští rok.

Ve druhé části koncertu zahraje Zdeněk Kraus Mozartovsky laděný houslový Koncert in Dis od jiřetínského rodáka Františka Antonína Ernsta (1745-1805), který po studiích v Praze zakotvil v duryňské Gothě, kde se stal kapelníkem knížecího orchestru. Tam ho také navštívil jeho krajan z Varnsdorfu Joseph Schubert se svojí manželkou, drážďanskou herečkou.

Na závěr jiřetínského koncertu zazní čtyřvětá Symfonie C dur od Josepha Schuberta, kterou v drážďanském saském královském archivu nalezl badatel H. G. Ottenberg, a v roce 1984 ji vydal v nakladatelství Garland Publishing v New Yorku. Komorní orchestr hudebníků Šluknovska bude hrát ve složení: flétny, hoboj, klarinety, fagoty, smyčce a cembalo. Tympány i stojany jsou originály z 18. století nebo repliky z kostelů na Šluknovsku. Koncert bude uvádět Martin Louka. Poznámka: sinfonia – italský typ operní ouvertury, několikavětá orchestrální skladba; sanctus – 1. zpěv při katolické mši; symfonie – orchestrální hudba v cyklické sonátové formě, lahodně působící směs.

Tisk Tisk | E-mail E-mail