Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Za pravěkem do Krásné Lípy

V galerii Továrna v Krásné Lípě probíhá až do 30. května ojedinělá výstava s názvem PALEOART popularizující geologickou minulost naší Země i regionu Českosaské Švýcarsko. Jednotlivá díla zobrazují například prehistorické období druhohorního moře či bouřlivé sopečné období třetihor.

Obrazové rekonstrukce pravěké krajiny a fauny představují impozantní mamuty, obrovské mořské ještěry, ale i akční a dramatické okamžiky vzniku dnešní krajiny.

Autor obrazů Petr Modlitba navazuje na tradici našeho nejslavnějšího českého autora Zdeňka Buriana. Jak sám říká: „Vše začalo někdy v roce 1976, kdy jsem v bratrově knihovně objevil knihu Ztracený svět od pánů J. Augusty a Z. Buriana, a bylo rozhodnuto. Pravěký svět v úžasných obrazech geniálního malíře Zdeňka Buriana mě okouzlil natolik, že jsem vzal tužku a papír a začal kostrbatou linkou kreslit a kreslit a kreslit… a vydrželo mi to až do dnešních dnů.“

Součástí výstavy je i několikametrová písková socha s názvem Českosaské Švýcarsko – krajina zrozená z písku a moře, vytvořená nizozemskými umělci na náměstí vedle Domu Českého Švýcarska. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost obdivovat podmořského Plesiosaura z druhohorního moře či do detailu vypracované miniatury nejtypičtějších turistických prvků z regionu – podstávkový dům, loď na Labi či skalní most Bastei.

Výstavu připravila společnost České Švýcarsko o.p.s. ve spolupráci s brněnským autorem obrazů Petrem Modlitbou a Přírodovědeckou fakultou UK v Praze. Výstava je otevřena denně (kromě úterý a středy) od 13.00 do 20.00 hodin. Vstup zdarma.

pravek1

Mamumuthus Primigenius

Tisk Tisk | E-mail E-mail