Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kultura prodeje rumburských asijských prodejců je mnohým trnem v oku

Rumburk se již několik let může pyšnit nově a citlivě zrekonstruovaným náměstím a pěší zónou. Se stejným citem a mírou vkusu přistupovali i majitelé činžovních domů v této lokalitě při re-konstrukci fasád, oken a obchodů. O to smutnější je nyní procházka středem města, který je »vyzdoben« zbožím asijských obchodníků, bundami, mikinami a botami počínaje a kýčovými pestrobarevnými větrníky konče. Nabízí se otázka, kde vlastně jsme? Jsme ještě v ulicích Rumburku nebo již na asijské tržnici někde v Šangaji?

Možná by to bylo omluvitelné v případě, že by prodavači byli jen stánkaři, kteří nemají kde své zboží vyložit. Ale rumburští asijští podnikatelé prodávají zboží většinou ve svých kamenných obchodech, a tak je nedostatek prostoru nijak netíží.

Je snad problém přimět asijské prodavače k tomu, aby v naší zemi dodržovali naší kulturu prodeje, aby se přizpůsobili naší úrovni a kvalitě, na kterou jsme zvyklí? Musí být rumburské ulice ověšené hadry, které se pak prodavači nestydí zaprášené a umolousané prodávat zákazníkům za plnou cenu? Musí snad být chodníky zabarikádované krabicemi s botami a kýčovými hračkami?

Nad těmito otázkami se pozastavil i místostarosta města Rumburk Ladislav Pokorný.

„Vzhled pěší zóny nás pochopitelně také trápí, a proto spolu se zástupci živnostenského úřadu, odboru komunálních věcí a městskou policií přistoupíme k řešení této situace. Obchodníci na pěší zóně budou muset respektovat pravidla jako kdokoliv jiný,“ uzavírá místostarosta. Jednání zainteresovaných orgánů města by mělo proběhnout v následujících dnech, a tak snad bude možné již v příštích číslech Rumburských novin o přijatých opatřeních informovat.

vietnamci1

Architektura rumburských ulic a styl prodeje asijských obchodníků k sobě neladí. Kdo se komu přizpůsobí? Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail