Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Muzejní noc v loretě přilákala stovky návštěvníků

V netradičních večerních hodinách byla zpřístupněna Loreta v Rumburku. Akci, která je jedinou svého druhu na Děčínsku, navštívilo na 400 návštěvníků. V pátek 21. května se jedna z nejvýznamnějších barokních památek regionu připojila k celorepublikovému Festivalu muzejních nocí 2010.

Připraveno bylo promítání fotografií Jiřího Stejskala z cest po Islandu s podmanivým hudebním doprovodem. Do období renesance pak posluchače zavedl soubor Katastrofální předpověď počasí z Liberce. Veřejnosti se představily různorodé dětské pěvecké sbory, gymnazisté z Varnsdorfu odehráli divadelní hříčky. Luboš Pavel četl ze své knihy Neobvyklá pohádka o Šídlovi a Teplomilovi. Pro děti i dospělé bylo připraveno tvoření ve výtvarných dílnách. V křížové chodbě loretánské kaple byla k vidění výstava velkoformátových fotografií Šumná a bezbranná a stálé expozice o historii loretánského areálu a zdejším podzemí. Zpřístupnění barokní památky upořádala Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk, Město Rumburk a Základní umělecká škola Rumburk.

„Festival muzejních nocí se v České republice pořádá od roku 2004. Zapojené objekty zůstanou otevřeny do pozdních nočních hodin a nabídnou svým návštěvníkům něco, co není v jejich denním programu běžné. Akce se pořádá na přelomu května a června napříč Českou republikou. Letos se koná ve 122 městech a 217 institucích. Loretánská noc se v Rumburku pořádá od roku 2007, letos poprvé jsme program rozšířili i do přilehlého kostela sv. Vavřince,“ řekl páter Jozef Kujan ze salesiánské komunity, která spravuje Římskokatolickou farnost v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Na uspořádání výtvarných dílen se podílel Dům dětí a mládeže Rumburk a Salesiánský klub mládeže Rumburk – Jiříkov. Loretánskou noc 2010 podpořili Město Rumburk, JVB Rumburk a Sparkasse Oberlausitz – Niederschlesien.

Klára Mágrová

  loreta1_0

Noční loreta, vážná hudba… nezapomenutelný zážitek. Foto: J. Stejskal

Tisk Tisk | E-mail E-mail