Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Šluknovsku vyhrála parlamentní volby levice

Volby do Parlamentu České republiky v letošním roce byly doprovázeny řadou velkých očekávání. Češi už několik měsíců volali po změně klíčových politických hráčů, kterých měli již plné zuby. Volali po návratu slušnosti a korektnosti do politiky, po lidech, kteří by byli zárukou morálky a vymetli zlořád, korupci a zlodějinu z parlamentních lavic i z kanceláří ministerstev a státní správy. O víkendu 28. a 29. května mohli Češi změnit svůj malý český svět. A povedlo se jim to. Svými hlasy rozbourali nejen zatuchlý parlament, ale i zkostnatělé kandidátky politických stran a dosadily do parlamentu nové tváře, s nejvyšší účastní žen v novodobé historii České republiky a navíc i dvě nové politické strany Top 09 a Věci veřejné, které od voličů získaly velmi silný mandát.

Přestože letošní volby vyhrála ČSSD, její volební výsledek je tak hubený, že není schopna se svou levicovou politikou získat v parlamentu převahu, a tak většinu v nově se rodícím parlamentu získala pravice. K radosti většiny voličů se již nebudeme v poslaneckých lavicích setkávat s některými omšelými politiky. Neuvidíme tak mezi poslanci velmi neoblíbeného Ivana Langra, kterého voliči »překroužkovali« na kandidátce Olomouckého kraje, a stejně nepopulární a po premiérském křesle bažící Jiří Paroubek se zařazuje mezi řadové poslance, poté, co rezignoval na post předsedy strany ČSSD. I voliči v Ústeckém kraji zamotali politikům hlavy a svými preferenčními hlasy do poslanecké sněmovny katapultovali lídra děčínské kandidátky Jaroslava Foldynu (ČSSD). Kontroverzní a skandály opředený sociální demokrat Petr Benda, který se tlačil do poslaneckého křesla ze třetí pozice, díky tomu přišel o svou šanci a nyní se může na parlament dívat jen zvenčí. Všichni kandidáti ze Šluknovského vý-běžku byli v letošních volbách neúspěšní a do parlamentu se neprobojovali, včetně varnsdorfského občanského demokrata Roberta Šatníka, lidovce Václava Járy či rumburské sociální demokratky Dagmar Mertlové.

Masivní a dramatická předvolební kampaň, která po několik týdnů decimovala nervy českého voliče na většině České republiky, se Šluknovskému výběžku a ještě několika málo méně atraktivním voličským lokalitám vyhnula. Naštěstí. Lidé z výběžku si tak mohli více v klidu promyslet, komu dají svůj hlas, aniž by byli masírováni z jedné strany sliby, z druhé strany hrozbami. Přesto výběžek zůstal věrný oranžové, a tak největší počet hlasů v celém regionu Šluknovska získala ČSSD (25,04 %). Na druhém místě se umístila ODS, kterou volilo 16,63 procent voličů, třetí byli komunisté, čtvrtá TOP 09 a v těsném závěsu za ní Věci veřejné.

Letos nepřekvapila účast voličů, která byla podobná jako v roce 2006. Při posledních parlamentních volbách dosahovala voličská účast 56,4 procenta, letos to bylo 51,99 procenta. V tradiční baště ODS Varnsdorfu tentokrát překvapivě zvítězila ČSSD. Rumburk, v němž v posledních deseti letech má silnou pozici sociální demokracie, nejvíce volil jak jinak než sociální demokracii. Přesto v obou městech získaly většinu pravicové strany ODS, TOP 09 a VV. V některých městech do bojů zasáhla i Suverenita Jany Bobošíkové a Zemanův SPOZ. V celkových výsledcích však nepřekročily tyto dvě strany pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu.

Bez n‡zvu-1
Tisk Tisk | E-mail E-mail