Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Severní stopa letos přilákala přes tisícovku účastníků

I přes nepřízeň počasí se na start 34. ročníku turistického pochodu Severní stopou v sobotu 15. května postavilo 1069 turistů. Podle pořadatelů je to velice slušná účast, přestože bylo chladno a drobně pršelo.

Jako obvykle byli na startu první turisté z Německa. Mnoho českých turistů přijelo posíleným vlakem v půl deváté, další pak historickým motoráčkem před desátou hodinou. Poustevňáci přicházeli průběžně až do konce startu v jedenáct hodin.

Pořadatelé připravili turistům několik tras různé délky od tří do dvaceti kilometrů, ale oproti minulým ročníkům ani jedna z nich nevedla přes Německo. Zato všichni navštívili nově zrekonstruovaný poustevenský kostelík, který má jako Centrum setkávání pro město Dolní Poustevnu velký význam. Právě proto se kostelík stal ústředním symbolem letošního pochodu a hlavním motivem pro suvenýr a diplom. Poprvé v historii Severní stopy mohli letos účastníci také navštívit poustevenský kostel sv. Archanděla Michaela.

Stejně jako u hesla, že všechny cesty vedou do Říma, je to u Severní stopy podobné – všechny cesty vedou na Čtverec. I letos zde byl cíl a tak jako obvykle zde bylo opět velmi rušno. Každý z účastníků získal za svůj výkon barevný pamětní list a keramický suvenýr, zvláštní odměnu obdrželi tři nejmladší a tři nejstarší účastníci. Ti dříve narození si domů odnesli keramický hrnek, ti o něco málo mladší dostali tašku s dárky pro kojence.

K občerstvení byly připraveny párky z udírny, čepované pivo a limo, sladkosti aj. Hudební produkci zajistila oblíbená country skupina Srdíčko z Ústí nad Labem.

Účastníci si mohli zakoupit almanach »Historie turistického pochodu Severní stopou – 30 let«, pohledy, turistické suvenýry a výrobky z keramické dílny.

34. ročník turistického pochodu Severní stopou v číslech

Letošního turistického pochodu Severní stopou se zúčastnilo 1069 turistů, z toho 102 z Německa a 20 z Polska. Cyklistů bylo celkem 25, dětí se zúčastnilo 290. Nevyšší účast byla v roce 2006 na 30. ročníku – 1917 účastníků. Druhá nejvyšší účast v roce 2008 na 32. ročníku – 1805 účastníků.

O zdárný průběh pochodu se staralo přes 90 pořadatelů, z toho 30 dětí na kontrolách a hrách, 60 dospělých na startu, na trasách a v cíli.

Nejúspěšnějšími trasami letošní Stopy byly ty o délce 8 km (390 účastníků) a 5 km (163 účastníků).

Nejmladší účastnicí byla Maruška Vítková z Krásné Lípy (1 měsíc), nejstarší účastnici Gertě Kokšalové z Mikulášovic bylo 85 let.

34. ročník turistického pochodu Severní stopou uspořádal Klub českých turistů Dolní Poustevna ve spolupráci s Městem Dolní Poustevna.

Poděkování

Velké poděkování zaslouží všichni letošní účastníci, kteří se na Severní stopu vypravili i přesto, že počasí nebylo vůbec ideální. Pořadatelé si těchto »skalních turistů« velice váží.

Pochvalu za dobře zorganizovanou akci si zaslouží všichni pořadatelé, kteří letošní Severní stopu zajišťovali.

Poděkování patří také Městskému úřadu v Dolní Poustevně, všem spolupracujícím organizacím (základní škola, myslivci, hasiči, farní úřad) a všem sponzorům.

Informace a fotografie z letošního i minulých ročníků Severní stopy naleznete na www.severnistopou.cz.

Jaroslav Leksa

předseda KČT Dolní Poustevna

(redakčně kráceno)

 

stopa1

Příchod na start – paní Benešová s dvojčaty.

Tisk Tisk | E-mail E-mail