Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Varhanní hudba bude ve Filipově znít po celé léto

Již čtvrtým rokem se bude během letních měsíců konat v Bazilice Panny Marie pomocnice křesťanů ve Filipově mezinárodní varhanní festival – Varhanní duchovní hudba ve Filipově.

Přestože festival nemá dlouhou tradici, stačil si za velmi krátkou dobu vydobýt věhlas a dobré jméno mezi odbornou i laickou veřejností. Jen v loňském roce přivítal více jak dvanáct set hostů. Své dobré jméno získal především výběrem kvalitních interpretů, kteří s potěšením ve filipovské bazilice koncertují.

Podle předsedy sdružení Arte Musica a varhaníka Jiřího Chluma, který je hlavním organizátorem celého festivalu, nebude ani letošní ročník ve stínu těch předchozích. Opět za filipovské varhany zasednou umělci nejzvučnějších jmen. Za všechny lze jmenovat Thomase Sauera z Německa, francouzského varhaníka Pierra Zevorta nebo Holanďana českého původu, rodáka z Varnsdorfu Tomáše Flégra. Posledně jmenovaný si pro svůj koncert připravil Smetanovu symfonickou báseň Má vlast, což je v hudebním, lépe řečeno varhanním světě dosud nevídaný a neslýchaný počin. Na četné žádosti posluchačů se do Filipova vrací i Vladimír Roubal, jehož hru na varhany doprovodí se svou trubkou Jan Verner.

Od 4. července do 29. srpna se mohou posluchači těšit celkem na devět výjimečných varhanních koncertů. Ty se konají každou neděli od 14 hodin.

Hudební zážitek pro posluchače, ale i pro varhanní mistry bude navíc umocněn zvukem varhan, které v roce 2009 prošly kompletní a velmi nákladnou rekonstrukcí.

Filipovské varhany postavila v letech 1887-1888 významná varhanářská firma Hermann Eule z Budyšína, která po více jak sto letech tento mistrovský dvoumanuálový mechanický nástroj s opusovým číslem 44 také zrekonstruovala. Rekonstrukce byla hrazena z darů českých a německých věřících, posluchačů varhanních koncertů a z příspěvku Česko-německého fondu budoucnosti.

Tisk Tisk | E-mail E-mail