Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Lužické hudební léto v Žitavě

Smyčcové kvartety Roberta Schumanna k jeho 200. výročí narození

Hudebním vyvrcholením Lužického hudebního léta na téma romantismus je koncert celosvětově oslavovaného smyčcového kvarteta z Lipska Leipziger Streichquartett. V sobotu 31. července 2010 v 19.30 hodin uvede Leipziger Streichquartett v Měšťanském sále (Bürgersaal) na radnici v Žitavě cyklus tří kvartetů Roberta Schumanna op. 41 z roku 1842.

Smyčcové kvarteto Leipziger Streichquartett se jako nejlepší německé kvarteto vyprofilovalo v nejvyhledávanější a nejvšestrannější soubor současnosti. Při jeho založení v roce 1988 byli tři jeho členové sólisty v lipském orchestru Gewandhausorchester, v roce 1993 na vlastní přání odešli, aby se ve větší míře mohli věnovat komorní hudbě. Kvarteto Leipziger Streichquartett dosud obdrželo mnohá ocenění a vyznamenání. Provozovalo bohatou koncertní činnost ve více než 40 zemích Evropy, severní a jižní Ameriky, Afriky a Asie, v Austrálii, Japonsku a Izraeli. Bylo zastoupeno na všech hlavních mezinárodních festivalech a téměř 70 nahraných CD zahrnuje spektrum od klasiky přes romantismus až po hudbu současnosti. Patří k nim jak nahrávky celého díla Johannese Brahmse, Felixe Mendelssohna Bartholdyho, Wolfganga Amadea Mozarta, tak i komorní hudba Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

Odbornou kritikou vysoce ceněné kvarteto obdrželo početné ceny: Diapason d’Or, Premios CD-Compact, Indie Award a ECHO-Klassik-Preise v letech 1999, 2000, 2003 a 2008.

Zittau – Měšťanský sál(Bürgersaal), radnice, 31. 7. 2010 v 19.30 hod., vstup 10 a 8 Eur. Celý program Lužického hudebního léta na www.bautzen.de

Tisk Tisk | E-mail E-mail