Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kdy zmizí opilci z rumburských ulic?

opilec1 Nová Obecně závazná vyhláška Města Rumburk o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství, kterou v červenci schválilo Zastupitelstvo města, by měla zajistit větší pořádek na rumburských ulicích a vymístit povalující se opilce z centra města a z veřejných míst.

Místostarostové města Alena Winterová a Darek Šváb připravili vyhlášku, která má pomoci vytlačit z města posedávající a polehávající opilá individua před obchody a hernami, v parcích a na lavičkách. Nejednou byli lidé procházející kolem těchto osob vystaveni hrubým a vulgárním výpadům, nejednou byli svědky jejich nevhodného a nechutného chování. Zejména Dobrovského náměstí se letos v létě stalo oblíbenou destinací alkoholem zmožených mužů, kteří tu během dne vyspávali noční pitky, veřejně močili do kašny nebo na zdi okolních domů a znečišťovali okolí. Nesnesitelný zápach by se v tomto jindy malebném zákoutí nedal vydržet, nebýt rumburských hasičů, kteří tuto lokalitu omývali proudy vody.

Městská policie tento problém neřešila a hájila se tím, že žádný zákon ani předpis jí neumožňuje zakročit proti lidem, kteří nedělají výtržnosti nebo neprovádějí trestnou činnost. A sedět či spát na veřejném prostranství a popíjet alkohol v jakékoliv míře do těchto kategorií nespadá. Teď mají strážníci v rukou účinnou zbraň, která jim umožní vrátit do rumburských ulic opět pořádek.

Přijetí této vyhlášky si ale v zastupitelstvu vyžádalo bouřlivou diskuzi. Někteří zastupitelé se obávali, že vyhláška omezí lidi na jejich právech, že pak každý, kdo bude jen trochu ovlivněn alkoholem, bude sankcionován za spáchání přestupku. Ale i na to tvůrci vyhlášky, která je mimo jiné v souladu s judikátem Ústavního soudu v Brně, mysleli. Vyhláška obsahuje několik výjimek, kdy a kde se alkohol bude moci konzumovat beztrestně. Mezi ně patří například restaurace a restaurační zahrádky, popíjet se bude moci při různých příležitostech, jako jsou oslavy Silvestra a Nového roku, nebo na výjimku schvalovanou radou města při kulturních a společenských akcích.

Pozornost strážníků se bude soustředit především na ty, kteří svou nemírnou konzumací narušují veřejný pořádek, jejich chování bude v rozporu s dobrými mravy, nebo bude směřovat k ohrožení zdraví, života nebo majetku. Mezi sledované lokality patří především parky, ale také Lužické a Dobrovského náměstí, pěší zóna, třída 9. května a Jiráskova ulice, prostor za restaurací „9″ na sídlišti V Podhájí, popraviště za hřbitovem, bývalé dopravní hřiště, okolí obchodních center Lidl, Tesco a Penny a další místa.

Zastupitelé se také shodli na tom, že přístup městské policie k zajištění pořádku v Rumburku by měl být důraznější. Nová vyhláška jim k tomu dává potřebné pravomoci.

Tisk Tisk | E-mail E-mail