Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kudy kam?

Největší Čech byla taková nějaká soutěž v televizi, Největší z Čechů je nový film Roberta Sedláčka, který 26. srpna vstupuje do českých, ale taky sudetských kin, takže ho můžete vidět hnedle i v Rumburku. Spíše než na Sedláčkovu hranou prvotinu Pravidla lži navazuje „Čechem“ na Muže v říji, takže jde o komedii. K použité metodě humoru se režisér vyjádřil v rozhovoru pro časopis Reflex takhle: „Můj humor je málo maloměšťácký. Nectí maloměšťácké hodnoty, není v něm laskavost, takový ten puch, co je cítit už z prvorepublikových filmů. Otec Kondelík, ženich Vejvara … Všechno je to milé a laskavé. Já laskavý být neumím a nechci. Jsem pichlavý, ironický, cynický, ale zároveň citlivý.“ Já bych na to šel. V rumburském kině se hraje dvakrát, a to 26. a 27. srpna vždy od 17.00.

V sobotu 28. srpna proběhne v Lipové tradiční „dřevák“, neboli dřevosochání, letos by měly být vyřezány sochy dvě. K tomu bude připraveno mnoho soutěží o hodnotné ceny. Začněte trénovat, určitě se bude házet polenem.

Rokový festival Čtverec spláchla voda, vlastně ani nezačal, ale chlapci z Dolní Poustevny se rozhodli uskutečnit takovou lite verzi, která se uskuteční 4. září buď na Čtverci a nebo (mokrá varianta) v „nároďáku“. Vzhledem k tomu, že termín je poněkud šibeniční, budou hrát zejména kapelky výběžanské, doplněné Kiss revivalem z Opatova a pravděpodobně německými Yowa Cryes. Organizátoři se rozhodli výtěžek použít pro humanitární účely. Dramaturg a kytarista skupiny Krleš říká: „Po vzájemný dohodě s hasičema jsme se rozhodli věnovat výtěžek obci Višňová u Frýdlantu. Nebude to samozřejmě žádná ohromující suma, vstupné bude 120 (dobrovolníci se srdcem na pravém místě mohou samozřejmě něco přidat), ale jde hlavně o princip…“

Čtvrtého září se ale jede také šestadvacátá Tour de Zeleňák, kde se o kulturní program postará (mimo jiné) i veselá funky partička Super Hero Killers. A aby toho nebylo málo, v Krásné Lípě budou hrát bři Ebenové. To aby se člověk rozkrájel. A já na tom tedy dělám.

Kromě toho všeho totiž ještě ve varnsdorfské knihovně pořádají 14. mezinárodní setkání s básníky a jejich poezií věnované spisovateli a malíři Měrdinu Nowaku-Njechornskému a lidové básnířce Hanže Budarjowé.

A Lužičtí Srbové a Srbky píšou hezky.

Vrstvy/ Mám kožich neklidu/ Načesaný proti srsti/ Vysypaný proti cuchání/ Mám navlečeno dvacet vrstev dýmu/ Ale všechno podstatné ve mně/ Se do pravdy odstrojuje/ Všechno co má smysl/ Je nahé. (Jitka N. Srbová)

Tisk Tisk | E-mail E-mail