Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Starokřečanský kostel se zároveň opravuje i okrádá

kostel Nemilého překvapení se dočkala Římskokatolická farnost Staré Křečany, která od roku 2008 usiluje o obnovu kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech. V posledních srpnových dnech zjistil vlastník starokřečanské dominanty, že neznámý zloděj odcizil pracovní nářadí provádějící firmy, z výše sedmnácti metrů vytrhl z římsy pod kupolí hlavní věže původní měděné oplechování a celkem způsobil škodu za téměř 16 tisíc korun.

I přes již slíbené finanční příspěvky na obnovu kostela došlo letos kvůli úsporám ve státním rozpočtu k jejich snížení. „Římskokatolické farnosti Staré Křečany se přesto podařilo zajistit 850 tisíc korun, aby oprava střechy mohla proběhnout v plánovaném rozsahu. O to více nás mrzí barbarský čin, který poškodil hlavní věž teprve čekající na opravu. Příspěvek na obnovu poskytli Ministerstvo kultury ČR, Kirche in Not, Biskupství litoměřické, Obec Staré Křečany, Římskokatolická farnost Staré Křečany a soukromí dárci,“ vysvětlil páter Jozef Kujan.

Srpnový nájezd zlodějů nebyl letos jediný. Již předtím zmizel žebřík z lešení a další se pokusili lapkové odnést. Ze staveniště u kostela průběžně mizí i demontované plechy a prohnilé trámy napadené dřevokazným hmyzem.

Stav střechy kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech je havarijní. V roce 2008 došlo vlastní vahou ke zřícení části střešního pláště. Ve stejném roce byla zahájena stavební obnova sakrální stavby, která by měla přijít na osm milionů korun. Dosud byly vybudovány vzduchové kanály, odvodnění poloviny stavby a zahájení opravy střechy. Kostel je cenný zvláště díky dochovaným historickým konstrukcím. Autorem plánů barokního kostela z let 1736-1741 byl pražský stavební mistr Johann Georg Aichbauer, spřízněný s Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od rakouského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Původní dochovaný krov pak od dvorního tesaře Josefa Löfflera z Prahy.

Klára Mágrová

Tisk Tisk | E-mail E-mail