Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Černí čápi jsou již na cestě za teplem

Černí čápi z Českého Švýcarska a blízkého okolí jsou již na cestě do teplých krajů. Sledování jejich pohybu umožňují kroužky, které byly mláďatům nasazeny během hnízdění. Nejnovější hlášení obdržela správa parku z Francie. Tam byl poslední srpnový den spatřen a vyfotografován u jezera Temple Lake. Čáp byl spolu se třemi dalšími sourozenci okroužkován 8. června 2007.

„Z hlášení o pozorování čápů pocházejících z Českého Švýcarska máme vždy obrovskou radost,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy NP České Švýcarsko, a dodává: „Za nejcennější považujeme doložená hnízdění našich čápů v České republice. Jeden z čápů kroužkovaných u nás se v roce 2004 například zabydlel na Českolipsku, kde letos se svou partnerkou vyvedli tři mladé.“

V širším regionu Českého Švýcarska bylo letos okroužkováno celkem 12 mláďat ve čtyřech hnízdech. Jedno hnízdo kroužkováno nebylo a dvě sledovaná hnízdění nebyla úspěšná. Po vyhnízdění se ptáci vydávají na dalekou cestu na zimní stanoviště v Africe. Hlášení o pohybu čápů dostává správa parku průběžně z řady zemí. V loňském roce bylo nejvíce čápů z Českého Švýcarska, celkem pět, zaznamenáno v Izraeli.

Kroužkování přináší mnoho cenných poznatků o životě těchto plachých ptáků, jak pozitivních, tak i negativních. Smutná zpráva přišla například z Malé Veleně, kde bylo letos kroužkované mládě nalezeno zabité elektrickým výbojem po pokusu o dosednutí na sloup nadzemního vedení.

Tomáš Salov

  cap1

Černí čápi jsou na světě velmi vzácní. Foto: Správa NPČŠ

Tisk Tisk | E-mail E-mail