Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Ministr Drábek: důraz na efektivitu státní správy

„Provoz státu je drahý a vláda chce snížit jeho provozní náklady, což lze také docílit snížením počtu státních zaměstnanců a jejich platů,“ pronesl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při své návštěvě Šluknovského výběžku v pátek 17. září.

Jeho cesta na sever vedla přes Děčín až do Rumburku, cestou navštívil i několik dalších měst, v nichž se sešel se svými příznivci a občany, aby jim představil a vysvětlil plánované kroky vlády a jeho resortu. Diskutovalo se o důchodové reformě, legalizaci prostituce, o problematice nezaměstnanosti a dalších tématech. Zvláště na Šluknovsku panují mezi lidmi obavy, že snižováním počtu státních zaměstnanců, hlavně úředníků obecních a městských úřadů, dojde ke zvýšení počtu lidí bez práce, což by na region, který patří nezaměstnaností k nejvíce postiženým v celé republice, mělo velice nepříznivý dopad. „Propuštění státních zaměstnanců by nemělo být masovou záležitostí a nemělo by mít větší dopad na zvyšování nezaměstnanosti,“ ujišťoval ministr. Ten naopak předpokládá uplatnění propuštěných úředníků v kontrolních orgánech, jejichž význam a účinnost chce ministr posílit. „Důsledná kontrola plnění podmínek pro přiznávání sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti je nezbytná a její funkci je nutné výrazně posílit. Není možné dál tolerovat zneužívání systému sociální podpory a okrádání státu,“ dodává Drábek. Kontroloři by tak dohlíželi na nelegální příjmy nezaměstnaných z práce načerno nebo z práce v zahraničí, dohlíželi by i na to, zdali žadatelé nezneužívají sociální dávky pro jiný účel. Druhým pilířem efektivnějšího chodu státu je podle ministra i snižování a zjednodušení agendy, která již v tuto chvíli přerůstá únosné meze. Jako příklad uvádí Jaromír Drábek vyplácení sociálních dávek. „V tuto chvíli existují tři druhy sociálních dávek, na které je zapotřebí osmnáct žádostí. Zjistili jsme, že mnohé z nich požadují tytéž údaje o žadateli a že většina z nich požaduje stejné přílohy. Proto nyní chceme výplaty dávek sjednotit tak, aby na všechny byla jedna žádost a jen jeden proces. To zcela jistě povede k zeštíhlení agendy a k její vyšší účinnosti,“ předpokládá ministr.

Další palčivou problematikou Drábkova ministerstva je řešení důchodové reformy. Ministr varuje, že stávající systém není v horizontu dvaceti třiceti let dlouhodobě udržitelný. Jeho změna je nevyhnutelná, stejně jako systém sociálních služeb pro seniory. „Stát ročně investuje do služeb pro seniory okolo sedmi miliard korun. Ale stejnou povinnost mají i kraje, které se však v mnoha případech o seniory nestarají buď vůbec, nebo jen okrajově, a spoléhají na stát. Proto by již od nového roku měla zodpovědnost přejít pouze na kraje a na obce, ovšem s garancí státu,“ uzavírá Jaromír Drábek. Ministr Jaromír Drábek je členem Nečasovy vlády, který jako první navštívil region Šluknovského výběžku.

drabek1

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail