Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Město Rumburk získalo velice výhodný investiční úvěr

Město Rumburk získalo za velmi výhodných podmínek investiční úvěr od Komerční banky, a.s. ve výši čtyřiceti milionů korun. „Úroková sazba tohoto úvěru je stanovena ve výši 1 M PRIBOR + 1,1 % p.a., což je celkově 2,1 % ročně. To lze považovat za velmi lukrativní. Další výhodou je, že banka poskytla úvěr bez jakéhokoliv zajištění, tedy bez podpisů směnek, zástavy objektů či pohledávek. Za zmínku jistě stojí i to, že úvěr je poskytnut bez sankcí, což je rovněž velmi nadstandardní,“ neskrývá svou spokojenost místostarosta města Darek Šváb.

Celkově tak město za celou dobu za úvěr zaplatí přibližně 3,7 milionu korun, přitom původní předpoklad z roku 2009 byl 5,7 milionu korun. Splátky úvěru začnou být hrazeny od září 2012, a to poté, co město doplatí stávající investiční úvěr u České spořitelny, a.s.

Rada města zvolila Komerční banku, a.s. jako poskytovatele úvěru na základě výběrového řízení, jehož hlavním kritériem byla nejnižší cena za úvěr a jeho obsluhu. Do výběrového řízení podaly nabídku tři bankovní ústavy.

Město peníze z úvěru použije na profinancování investičních akcí. Konkrétně se jedná o silniční průtah městem, nové komunikace na sídlišti V Podhájí a rekonstrukci mateřské školky rovněž na sídlišti V Podhájí.

„V oblasti úvěrové politiky město od roku 1998 zastává filozofii, kdy díky průběžně dobrému hospodaření a vysokému hodnocení u peněžních ústavů přijímá úvěry na investiční akce, tedy na rozvoj města v době hospodářské krize, kdy jsou podmínky úvěru pro nás velmi lukrativní. Tím se daří právě v téhle době zvýšit objem investic, zajistit tím práci firmám a lidem v regionu a následně v době, kdy ekonomika roste, pak bez jakýchkoliv problémů úvěr splácet. Dalším efektem výstavby v době hospodářské krize je to, že díky zvládnutým výběrovým řízením město staví s nákladem zhruba o třetinu nižším, než je běžné,“ uvedl Darek Šváb.

Tisk Tisk | E-mail E-mail