Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Češi se učí recyklovat, Ústecký kraj je nejlepší v republice

Ústecký kraj se zařadil na první místo v republice v recyklaci drobného elektroodpadu. Z průzkumu agentury Markent vyplývá, že jen 17 procent obyvatel Ústeckého kraje vyhazuje drobný elektroodpad do popelnice, zatímco 83 procent lidí ho nosí do sběrných dvorů nebo vrací zpátky do prodejen s elektrospotřebiči. Naopak v Plzeňském kraji si s elektroodpadem hlavu neláme 41 procent obyvatel, a odpad zásadně netřídí. Myslí si, že zpětný odběr elektrozařízení nemá cenu, protože tato zařízení stejně skončí na skládce.

„K nejčastěji recyklovaným elektrozařízením patří ledničky a mrazničky, přestože se zejména díky ekonomické krizi výrazně prodlužuje délka jejich užívání. Lidé se více snaží využívat elektrospotřebiče po celou dobu jejich životnosti a nové nakupují až tehdy, když už ty staré nejdou žádným způsobem opravit,“ říká Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN.

O co více Češi recyklují větší elektrozařízení, o to méně úsilí vynakládají na recyklaci drobného elektroodpadu. „Mnozí nevědí, že i holicí strojek, žehlička nebo vysoušeč vlasů se dají druhotně využít. I z těchto výrobků je možné vytěžit užitečné suroviny, jejichž opětovným použitím se navíc ušetří velké množství elektřiny a ropy,“ vysvětluje Tvrzník. Například recyklací žehličky lze vyrobit hned několik nových plechovek, až 300 metrů měděného drátu, a k tomu ještě dětskou fleecovou mikinu. Obsahuje totiž až půl kila železa, půl kila plastu a 200 gramů neželezných kovů. Její recyklací se navíc ušetří 23 kWh elektrické energie a spotřebuje se o dva litry méně ropy, které by bylo třeba vynaložit na výrobu nových materiálů.

Dohromady Češi v prvním pololetí tohoto roku odevzdali 7519 tun chladniček a mrazniček. Následovaly velké spotřebiče, jako jsou sporáky, pračky a myčky na nádobí o celkové hmotnosti 3581 tun. Ústecký kraj se na tomto výsledku podílel 677 tunami. Každý jeho obyvatel tak zrecykloval v průměru 0,8 kilogramu elektroodpadu.

Tisk Tisk | E-mail E-mail