Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Na Dýmníku vznikla naučná stezka

Čtyři kilometry dlouhá nová naučná stezka, která tvoří přirozený vycházkový okruh kolem rozhledny Dýmník v Rumburku, byla slavnostně otevřena 8. října za účasti zástupců společnosti Lesy ČR a představitelů Ústeckého kraje a města Rumburk.

Stezka, která začíná a končí u rumburského letního koupaliště a vede přes kopec Dýmník s rozhlednou, odkud je nádherný výhled do širokého okolí celého Šluknovského výběžku, je opatřena osmi informačními tabulemi, které seznámí turisty s místními lesy, florou a faunou zdejšího kraje, a nabídnou i tipy na zajímavé výlety. Tabule jsou doplněny řadou fotografií a dalšího obrazového materiálu. Celkově není trasa naučné stezky nijak fyzicky náročná, s výjimkou náročnějšího krátkého strmého stoupání na kopec Dýmník. Výhodou je, že navazuje přímo na dvě stávající turistické stezky, na žlutou, která vede z centra Rumburku k Vlčí Hoře, a na modrou od pomníku Rumburské vzpoury do Krásné Lípy. Zároveň křižuje i cyklotrasu č. 3014 z centra Rumburku až na Vlčí Horu.

Stezku vybudovala společnost Lesy ČR za 950 tisíc korun, a to ze svého Programu 2000, kterým celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů.

„Snahou Lesů ČR je díky Naučné stezce Dýmník návštěvníkům nabídnout široké spektrum zajímavých informací a klidnou procházku ojedinělým terénem. I vzhledem k tomu, že trasa je již nyní velmi populární a místní lidé ji často k vycházkám využívají, věříme, že celá lokalita přiláká další nové turistické nadšence,“ uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Teplice Radek Braum.

Kopec Dýmník je sopečného původu, celý vrch je tvořen čedičem. Rozhledna, která na místě stojí již od roku 1896, je dnes ve vlastnictví Lesů ČR a provozuje ji Klub českých turistů. Je vysoká 15 metrů, leží v nadmořské výšce 515 metrů. Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Dolní Křečany a Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk, varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy. Kromě rozhledny je na Dýmníku turistům k dispozici i restaurace s ubytováním, která byla postavena už v roce 1895. Od léta je zde otevřen Lanový park nejen pro odvážlivce, ale i pro turisty.

Tisk Tisk | E-mail E-mail