Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rektor karlovarské univerzity přivítal v Rumburku první vysokoškoláky

Sedmého října byl v Rumburku zahájen první akademický rok Univerzity třetího věku při Vysoké škole Karlovy Vary. Prvních čtyřicet vysokoškoláků přivítal na pomyslné akademické půdě Podnikatelského centra v Rumburku rektor univerzity Viktor Porada.

Univerzita třetího věku je určena seniorům, takže jedinými podmínkami pro přijetí ke studiu je maturitní vysvědčení a důchodový věk. Podle ředitele Podnikatelského centra v Rumburku Martina Sedlára byl zájem o toto studium neočekávaně vysoký, takže mnozí zájemci nemohli být přijati. Ale přihlásit se budou moci i příští rok. A je se na co těšit. Přednášky vedou kvalifikovaní odborníci, zejména z řad právníků a ekonomů. Během příštích tří let tak studenti proniknou do tajů Evropské unie, do temných zákoutí veřejného, soukromého občanského a dědického práva, ale i práva ve vztahu k lékařství či k životnímu prostředí. Najdou odpovědi na řadu otázek ekonomických a při přednáškách psychologie nahlédnou i do tajemství lidské duše.

Na konci studia obdrží každý úspěšný student certifikát o absolvování studia.

Historicky první přednášky Univerzity třetího věku v Rumburku se zúčastnil rektor univerzity Karlovy Vary Viktor Porada v doprovodu senátora Jaroslava Sykáčka.

Oblečený do slavnostního taláru a se slavnostním rektorským řetězem na hrudi pozdravil první studenty rumburské univerzity a ocenil jejich elán, přístup k životu a obdivuhodného ducha, který jim nedovolí seniorský věk trávit v ústraní a v nečinnosti, ale naopak je nutí ke zdokonalování a mladistvému poznávání. „Je známo, že senioři rozvíjejí daleko více a hlouběji své duchovní a vnitřní kvality, než lidé ve věku středním. Že daleko více prahnou po vzdělání a informacích, než lidé mladší. Univerzita třetího věku má splnit a uspokojit tato jejich přání a potřeby,“ uvedl rektor. Pogratuloval jim k tomuto kroku a popřál jim i Podnikatelskému centru v Rumburku mnoho úspěchů. A ještě před tím, než sejmul ze své hlavy rektorskou čepici a vydal se mezi studenty, aby každého z nich osobně rukoudáním pozdravil, zakončil svůj důstojný slavnostní projev slovy jednoho z největších světových právníků a filozofů Marka Tulia Cicera, která jsou již více než pět set let nedílnou součástí slavnostních ceremoniálů evropských univerzit:

„Quod bonum, faustum, felix, fortunatumque sit“ – „Všechno dobré, příznivé a šťastné ať je požehnáno.“

imatrikulace1

Rektor Vysoké školy Karlovy Vary Viktor Porada vítá první studenty Akademie třetího věku. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail