Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburští záchranáři po 25 letech konečně ve svém

V září letošního roku si záchranná služba v Rumburku připomněla 25. výročí svého založení. A právě v těchto dnech začala využívat pro svou činnost nově postavenou budovu, jejímž investorem byl Ústecký kraj. Posádky výjezdového stanoviště Rychlé lékařské pomoci (RLP) a Rychlé záchranné pomoci (RZP) tak mohly opustit už několik let nevyhovující pronajaté prostory v rumburské nemocnici a poprvé za celou dobu svého působení jsou ve svém.

Nové stanoviště přispělo ke zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, ale umožňuje i garážování sanitních vozů v prostorách záchranné služby.

Záchranná služba v Rumburku zahájila svou činnost 1. 9. 1985 jako mobilní složka oddělení ARO. K výjezdům od 7.00 do 15.30 hodin (později do 18.00) tehdy sloužil vůz Škoda 1203 s posádkou ve složení lékař a řidič, vybavený jen nejzákladnějšími pomůckami pro ošetření pacientů. Další vůz Avia Forgon, který záchranná služba dostala, už byl vybaven i pomůckami, které umožňovaly použití mimo vůz.

Teprve v roce 1990 dochází k rozšíření pracovní doby na záchranné službě na 24 hodin denně a do posádek jsou začleněny i zdravotní sestry.

Významným mezníkem pro záchrannou službu v Rumburku byl rok 1999, kdy vzniká Okresní středisko zdravotnické záchranné služby v Děčíně, pod které byla zařazena i Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Rumburk. O rok později byl rozšířen počet výjezdových skupin – kromě skupiny RLP (lékař, sestra, řidič) přibývá posádka RZP (sestra, řidič), která slouží od 7.00 do 19.00 hodin. Vybavený vůz ZZS i s řidičem vypomáhá v nočních hodinách a o víkendech na pohotovosti ve Varnsdorfu. Od roku 2003 je však tento vůz se sestrou a řidičem opět využíván záchrannou službou, a to na pohotovosti ve Velkém Šenově, díky nutnosti dojezdového času ZZS do 15 minut.

K další velké organizační změně dochází na základě novelizace Zákona o péči a zdraví lidu z roku 1966, která převádí ZZS ze státu pod kraje. Tak na počátku roku 2004 vzniká ZZS Ústeckého kraje, p.o., pod kterou je zařazen i Rumburk. Dochází k centralizaci dispečinků záchranných služeb, takže v současné době řídí provoz záchranné služby Operační středisko v Ústí nad Labem. Výjezdové stanoviště Rumburk bylo rozšířeno o 24hodinovou posádku ve Velkém Šenově, kde má v budově hasičského sboru nově upravené prostory. Na těchto dvou stanovištích, Rumburk a Šenov, slouží tři posádky přes den a dvě v noci. K dispozici je pět vozů Wolksvagen Transporter, vybavených dýchacími přístroji a defibrilátorem schopným natáčet dvanáctisvodové EKG, což značně urychluje převoz pacienta z terénu přímo na specializované pracoviště. To je hojně využíváno nejen u akutního infarktu myokardu, ale i u cévních mozkových příhod a velkých traumat. K zajištění převozu pacienta jsou využívány vakuové dlahy a matrace, pomůcky k zajištění žilního a intraoseálního vstupu, dále pomůcky k intubaci i k alternativním způsobům zajištění dýchacích cest, injektomat, glukometr a další pomůcky a přístroje k vyšetření a ošetření pacientů. K rychlejšímu a přesnějšímu dojezdu na místo zásahu používáme GPS navigaci, spojení s operačním střediskem je zajišťováno vysílačkami a mobilními telefony. V současnosti je na výjezdovém stanovišti Rumburk zaměstnáno 5 lékařů, 13 zdravotních sester a 13 řidičů.

25. výročí svého založení oslavila záchranná služba v Rumburku setkáním současných i minulých zaměstnanců, nynějšího vedení ZZS ÚK, p.o. a dalších hostů 25. září 2010 v restauraci Dýmník v Rumburku. Oslava se konala za přispění mnoha měst, firem a lékařů. Všem dárcům a sponzorům mnohokrát děkujeme!

Jana Hozáková

  zachranka1

Nová budova záchranné služby v Rumburku. Foto: gdo

Tisk Tisk | E-mail E-mail