Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Free Tibet 2010 – jaké to bylo?

Dvanáctý ročník festivalu Free Tibet se vrátil do Mikulášovic, což bylo rozhodně moudré rozhodnutí. Rozlehlá budova mikulášovického Klubu nabízí přirozenější prostředí pro podobné akce než rumburský, i když modernější, ale příliš mramorový a mauzoleální kulturák. Lépe rezonuje s hudbou, která se tu hrála, i s myšlenkou akce, tedy s tímto svého druhu undergroundem.

Zahájení měla na starosti rumbursko- -děčínská parta Wrata wot stodoli, kterou skrze internet nominovali fanoušci. Odehráli svůj set v pohodě, a protože máme možnost vidět je během roku poměrně často, řekl bych, že jsou lepší a lepší. I pokračování bylo punkové. The Fialky, poetický název a mlácení do kytar. Až takové, že jedna z nich málem nevydržela do konce vystoupení. Naštěstí to zachránil kus leukoplasti a »zlatý český ručičky«. Potom nastoupila o poznání tvrdší kapela Status Preasents. Pro autora tohoto textu čas jít se navečeřet. Pokračování zařídili pražští Post it. Ale všude by se o téhle kapele mluvilo jako o »popíku«, tedy všude tam, kde pop není Michal David a Iveta Bartošová.

Fast food orchestra roztančila celý sál a na parketu nebylo k hnutí. Až jednou vyděláme tolik peněz, že si budu moct dovolit pořádat ples, budou tam hrát.

No a večer se blížil k půlnoci a na pódium nastoupili chlapci z kapely Prohrála v kartách. Trávil jsem s nimi část dětství, tak jsem se těšil velice, a užil si to. Přesto jsem potom musel frontmanovi skupiny Filipovi Horáčkovi vyčinit: mohl mi říct, že sleze z pódia, kytaru vrazí do ruky poněkud překvapené slečně a odejde do zákulisí. Hezký kousek, ale fotograf by mohl být na podobnou situaci připraven, aby mu zbytečně nepadaly objektivy na zem!

No, a bylo tu finále. Skupina, která to má všechno na svědomí, Toxic people se stále zaskakujícím bubeníkem Pigym. Jo, pořád je to attack from north.

Ze všech vystupujících letos největší rozpaky vzbudil moderátor, který se zdál být poměrně mimo.

A je hodina po půlnoci, taxíky se před Klubem točí jako na točně autobusů, pan Navářka, který má na starosti občerstvení, objíždí restaurace v okolí a shání ještě pár sudů piva pro poslední žíznivce.

Free Tibet s číslem dvanáct skončil a s ním i letošní festivalová sezóna na severu. Takže zbývá otázka, co bude za rok?

punknotdead1

Tahle fotka by mohla být reklamou na halloween, ale není. Naznačuje, že punk není mrtev a asi nikdy nebude. Alespoň návštěvníci festivalu Free Tibet to dali jasně najevo. Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail