Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Rumburské úředníky hlídá docházkový systém

pichacky1 Pracovní docházku úředníků rumburského městského úřadu sleduje nový docházkový systém. Radnice ho nechala nainstalovat již koncem října a od začátku listopadu probíhá jeho zkušební provoz. Naostro se podle něj pojede od nového roku.

Již od listopadu zaznamenává systém pomocí speciálních čipů docházku každého úředníka rumburské radnice. Sleduje nejen příchod do práce, ale také odchod z práce, na služební cestu, k lékaři, na cigaretu či na oběd. Veškeré údaje jsou elektronicky zaznamená-vány v počítačích vedoucích odborů a personalisty. Z nich lze pak snadno vyčíst, kolikrát úředník přišel do práce pozdě, jak dlouho se zdržoval na obědě, jak často odchází kouřit a kolik pracovní doby vlastně neodpracoval. Přesto tajemnice úřadu Dagmar Žáková odmítá, že by tento systém měl represivní účel.

„Někteří lidé se domnívají, že úředníci na úřadě nic nedělají a většinu pracovní doby stejně za svým stolem nesedí. Lenoši se sice najdou v každém pracovním kolektivu, ale naši úředníci jsou v drtivé většině v práci poctiví. Jejich kritici by si měli uvědomit, že základem práce řady úředníků je práce v terénu. Jsou to například sociální pracovnice, úředníci ze stavebního nebo životního odboru. Docházkový systém dokáže vyhodnotit, kolik času věnuje úředník práci venku a kolik v kanceláři. My tak dostáváme jasný signál, jak si zaměstnanec plní své povinnosti podle své náplně práce. Například ten, který prosedí většinu pracovní doby v kanceláři, přestože by měl pracovat v terénu, zřejmě svou práci nedělá dobře. A naopak ten, který je pořád někde mimo budovu, ačkoliv by se měl věnovat i administrativě, také asi něco nedělá správně,“ vysvětluje tajemnice a dodává: „Nezavedli jsme docházkový systém proto, abychom terorizovali úředníky. Jde nám především o zefektivnění jejich práce, o větší průhlednost využití jejich pracovní doby. I když netajíme, že si chceme posvítit i na hříšníky,“ přiznává.

Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí

Chroničtí »pozděchodiči« to tedy od nového roku nebudou mít lehké. Stačí jedna minuta zpoždění a zaměstnanec si bude muset nahradit dalších patnáct minut. Nejen docházkový systém je tvrdý, ale i pravidla, která rumburská radnice s tímto zařízením zavádí.

„Určitě někdo namítne, že je to tvrdé opatření, ale je nutné si uvědomit, že každý úředník by měl být na pracovišti alespoň pět minut před zahájením pracovní doby, a ne minutu po ní. Nějakou dobu to trvá, než dojde od »píchaček« do své kanceláře, než svlékne kabát, zapne počítač a uvaří si kávu. Takže ten, kdo přijde minutu po sedmé, začíná pracovat nejdříve ve čtvrt na osm. Těch patnáct minut se své práci určitě nevěnuje. Kdyby pracoval u soukromníka, nedostal by je zaplacené. Státní správa tyto možnosti nemá, takže jsme nuceni řešit to formou napracování pracovní doby,“ dodává tajemnice.

Diskriminuje rumburská radnice kuřáky?

Nelehko je na rumburské radnici i kuřákům. V budově kouřit nesmí, a tak si za svou vášní musí odskočit mimo úřad někam za roh. Ale cestou kolem vchodových dveří si musí »odpípnout« ukončení pracovní doby, aby se po několika minutách opět do ní přihlásili. Již teď se mnozí cítí být diskriminováni. „To je hloupost,“ ohrazuje se proti tomu ostře Dagmar Žáková. zdůrazňuje. Ti, kteří si nemohou cigaretu odepřít, však přicházejí o drahocenné minuty pracovní doby. Docházkový systém přesně spočítá, kolik minut pracovník prokouřil. Může se tak stát, že silní kuřáci budou muset nahrazovat i několik hodin týdně.„Zákaz kouření ve veřejných budovách je dán zákonem a není to žádný výmysl rumburské radnice. V minulých letech zde existovala jistá tolerance a kuřáci měli vyhrazená místa jako kuřárny. Dnes je ovšem situace jiná a tento zákon se musí respektovat i u nás,“

„Podle pracovní smlouvy musí každý zaměstnanec odpracovat týdně 40 hodin. Lehce si spočítáme, že ten, kdo si osmkrát za den odběhne na desetiminutové cigárko, prokouří denně osmdesát minut z pracovní doby, což týdně dělá necelých sedm hodin. To je skoro jeden celý pracovní den. A to jim to máme platit? Jak k tomu potom přijdou nekuřáci, kteří opravdu odpracují čtyřicetihodinový týden a zaplaceno dostanou stejně?“ ptá se tajemnice rumburského úřadu.

Zavede radnice pružnou pracovní dobu?

Se začátkem pracovní doby mají někteří úředníci problém. Mnozí dojíždějí z okolních měst hromadnou dopravou a nestačí přijet do práce před sedmou hodinou. Později přicházejí i matky, které ráno vodí děti do školky.

„V tuto chvíli hledáme všechny chyby a nejasnosti v systému, a až budeme vědět víc, tak rozhodneme, jestli zavedeme pružnou pracovní dobu, či ne. Máme snahu docházkový systém v některých případech přizpůsobit potřebám zaměstnance, a to posunutím začátku a konce pracovní doby o pár minut. Ale pokud si někdo myslí, že bude chodit do práce na devátou a odcházet po sedmé večer, tak to se hodně plete,“ dodává pobaveně Dagmar Žáková.

Zdůrazňuje ovšem, že zavedení pružné pracovní doby v žádném případě nesmí ovlivnit spokojenost občanů. „Není přípustné, aby přišel občan v úřední hodiny na radnici a narazil na zavřené dveře kvůli tomu, že úředník ještě nedorazil do práce. Systém docházky našich zaměstnanců bude nastaven tak, aby tím občan nijak nestrádal,“ dodává tajemnice Žáková.

Tisk Tisk | E-mail E-mail