Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Městská policie Rumburk – z denních záznamů

Hanebně ji zapřel

Dnes snad každý ví, že konzumovat alkohol na veřejných místech v Rumburku není dovoleno. Přesto si dva pánové z tohoto zákazu nic nedělali, pohodlně se usadili s lahvinkou Braníku před budovou Komerční banky a popíjeli a popíjeli. Jejich počínání pohoršovalo kolemjdoucí a také pracovníky banky, kteří se obrátili na městské strážníky s prosbou o pomoc. Vše sledovala i kamera na Lužickém náměstí. Ve chvíli, kdy se na ně soustředila, jeden z mužů si zrovna mocně přihnul ze své lahve a poté ji odložil na zem vedle sebe. Když ale na místo přijeli strážníci, neznal se k ní. Tvrdil, že si jí tam někdo odložil, že jeho není, že z ní nikdy nepil. A rozhodně nesouhlasil s tím, že by se dopustil přestupku. Vzhledem k tomu, že u sebe neměl doklady, putoval rovnou na obvodní oddělení Policie ČR ke zjištění totožnosti, láhev piva Braník bez majitele strážníci zabavili. Siesta s Braníkem bude mít další dohru před přestupkovou komisí.

 

Kvůli chvilce rozkoše půlku domu rozkouše

Perné chvilky zažil majitel nového dřevěného domku v Rumburku a mladé hárající fenky, do které se zamiloval kříženec rotvaillera. Jeho vyvolená byla pod zámkem, a protože se k ní vilný pes normálním způsobem nemohl dostat, rozhodl se, že se k ní prokouše. Začal s dřevěnými dveřmi. Když nepovolily, začal ohlodávat zeď. Do cesty se mu však postavil rozezlený majitel, který chlípného nápadníka odehnal. Ale druhý den byl pes u domu zase a dál trpělivě ohlodával zdi domu, které stály mezi ním a jeho fenkou. Tentokrát všemu učinili přítrž rumburští strážníci s pracovnicí záchytných kotců, kteří psa odchytli a umístili do kotce v Rumburku. Vzhledem k tomu, že majiteli domu byla způsobena nemalá škoda, bude ji muset majitel zamilovaného psa nahradit. Věc bude dále řešena v přestupkovém řízení.

 

Ženu vyděsila dětská hra

Hnáty a lebky nastříkané na silnici a na kmeny stromů v ulici Stepní vyděsily ženu z Rumburku. Ta se obrátila na městskou policii v obavě, že značky symbolizují postřik proti liškám a že by mohla být ohrožena domácí zvířata. Hlídka vyslaná na místo zjistila, že značky pokračují dál v ulicích Koperníkova a Dominova. Použití jedovatého postřiku však vyloučil pracovník Odboru životního prostředí v Rumburku, a tak strážníkům nezbylo, než celou věc nafotit a zadokumentovat. Později se naštěstí ukázalo, že šlo o pouhou dětskou hru na stopovanou a že nikomu žádné nebezpečí nehrozí. Přestože by se celá záležitost mohla zdát poněkud úsměvná, strážníci ji nezlehčují: „Je velmi dobře, že lidé nás upozorňují i na takovéhle věci, které je znepokojují. Je lepší mít jistotu, že se nejedná o nic závažného, než přehlídnout důležitou věc a riskovat, že se vám otráví pes, nebo i malé dítě. Ta paní se zachovala správně a bylo by dobré, kdyby i ostatní jednali stejně zodpovědně,“ uvedl ředitel Městské policie Rumburk Miroslav Jeřábek.

 

Stále mít oči na stopkách

Díky pozornosti rumburských občanů se podaří rumburským strážníkům měsíčně zabránit řadě krádeží. Například 19. listopadu volal na městskou policii pán, že na střeše bývalého hraničního přechodu v Horním Jindřichově kdosi krade ze střechy plechy. Na místo se okamžitě rozjeli rumburští strážníci a skutečně na střeše uviděli čiperného lapku. Tomu bylo jasné, že nemá šanci utéct, a tak raději bez jakýchkoliv okolků slezl dolů a dobrovolně se strážcům pořádku vzdal. Dvaadvacetiletý mládenec z Jiříkova byl předán do rukou Policie ČR, jejíž hlídka se na místo dostavila vzápětí, a tam se bude zpovídat ze svých nekalých činů.

Pozornosti lidí neunikli ani dva podivní Romové, kteří se procházeli podél Mandavy a zvědavě nakukovali lidem do zahrad. Přivolaná hlídka městských strážníků zjistila, že se jedná o dvacetiletého a sedmapadesátiletého muže z Jiříkova, kteří podle svých slov hledali na místě pohozené železo, jehož prodejem by si vydělali na autobus. Strážníci je poučili o tom, že i kdyby nalezli nějakou věc a nechali si jí, nevrátili by jí majiteli nebo neodevzdali na policii, dopustili by se přestupku, za který by mohli vyfasovat pěkně tučnou pokutu až 15 tisíc korun. A oba pánové pochopili, že ani krádeží ani nálezem si na autobus nevydělají a odešli domů po svých.

Pozornost byla na místě i v dalším případě, kdy na linku 156 volal muž, že v ulici Jiříkovská – v zahradě bývalé zdravotní pojišťovny skupinka Romů demoluje osobní vozidlo. Hlídka na místě zjistila, že pět mladíků z Rumburku a Varnsdorfu ve věku od 12 do 20 let rozebírají modrý Ford Mondeo, který patřil nejstaršímu z nich. Ten ho prý před časem koupil a nyní rozebrané díly odvážejí do sběru a do kasáren. Strážníci si vozidlo prověřili a majitele upozornili, že až bude na dopravním odboru své vozidlo odhlašovat, budou po něm úředníci chtít doklad o ekologické likvidaci vozidla, jinak mu bude hrozit finanční postih. Majitel vraku slíbil, že to zcela určitě udělá.

 

Celostátně hledaného lapili rumburští strážníci

Pobuda, který se přes opakované výzvy nenechal vyhodit z tepla chodeb domu na sídlišti V Podhájí do zimního nečasu, rozezlil místní obyvatelku natolik, že si na pomoc přizvala i městské strážníky. Ti pobudu sice promptně vyvedli ven, ale zajímali se o to, s kým mají tu čest. Protože pán nevlastnil žádné doklady, předvedli ho na služebnu PČR, kde se ukázalo, že se jedná o celostátně hledaného muže. Ten už teď nebude mít starosti, kam hlavu složit. O jeho další pobyt v útulné cele se již postará stát. V tomto ohledu si ředitel městských strážníků pochvaluje spolupráci s rumburskými policisty: „Tady je vidět, jak je důležitá dobrá spolupráce mezi strážníky a policisty. Ještě více si vážíme spolupráce pozorných občanů, díky kterým máme dost poznatků o tom, co se v Rumburku děje a kdo se zde pohybuje. Je skvělé, že tyto případy můžeme předat Policii ČR, která je pak řeší dál,“ dodává.

 

policajt1 Rumburští městští strážníci zasahovali v pondělí 14. prosince v podvečer u kuriózní nehody na Lužickém náměstí v Rumburku. Řidič kamionu s německou poznávací značkou důvěřoval navigaci GPS a nechal se při své cestě do firmy Benteler svést k průjezdu centrem města. V pravoúhlé zatáčce na náměstí se však nedokázal vytočit a přívěsem smetl celou řadu ozdobných litinových kolíků oddělujících silnici od náměstí. Vzhledem k tomu, že došlo ke škodě na majetku, jejíž výše zatím nebyla vyčíslena, řeší policie tuto situaci jako dopravní nehodu. Náměstí bylo více jak hodinu neprůjezdné, strážníci odkláněli dopravu do okolních ulic. Foto: doucha

Tisk Tisk | E-mail E-mail