Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Českosaské Švýcarsko je výjimečné svými regionálními výrobky

Keramické modely podstávkových domů z Dolní Poustevny, autorská dekorovaná keramika ze Starých Křečan, varnsdorfský šlehačkový Dort tety Alenky a Borůvkový řez či bylinkový likér a ovocná marmeláda ze saského Hohnsteinu – to je stručný výčet nových regionálních výrobků, které získaly certifikát a právo užívat logo Českosaské Švýcarsko regionální produkt.

Certifikace je určena zpravidla pro řemeslné nebo umělecké výrobky, potraviny nebo zemědělské a přírodní produkty, které obstojí před náročnou hodnotící komisí splněním několika podmínek. Výrobek, který usiluje o tuto značku, musí být vyrobený v regionu Českosaského Švýcarska, musí být kvalitní a ekologicky nezávadný. Hodnoceny jsou i jeho další jedinečné vlastnosti, například tradice, ruční výroba, spojitost s regionem či potenciál stát se atraktivním turistickým suvenýrem apod.

„Smyslem certifikace regionálních výrobků je zviditelnění regionů známých svou zachovalou přírodou, zdravým prostředím či lidovými tradicemi. Ale významná je též pomoc živnostníkům a malým firmám s propagací a reklamou jejich produkce a odbytem jejich produktů,“ vysvětluje Marek Mráz ze společnosti České Švýcarsko.

Mezi již oceněné regionální výrobky tak letos přibylo několik novinek, například autorská keramika z kameniny s osobitým výtvarným pojetím, jejíž výrobcem je Josef Vraj ze Starých Křečan. Z cukrárny Františka Dlaska z Varnsdorfu pochází sladký skvost – Dort tety Alenky, cukrářský výrobek složený z vrstev šlehačky a bílkového pečiva, vyráběný podle tradičního rodinného receptu. Značku Regionální produkt získal i Svět podstávkových domů, který představují keramické modely podstávkových domů a místně významných staveb výtvarníka Jaroslava Šafra a Jana Krále z Dolní Poustevny, uznání si také zaslouží likér, želé a marmeláda vyrobené z místního ovoce, koření a bylinek na statku Permahof v Hohnsteinu.

Většinu těchto výrobků lze již nyní zakoupit buď přímo u výrobců, nebo v informačních střediscích národního parku České Švýcarsko v Krásné Lípě, a v letní sezóně i v Jetřichovicích či v Dolní Chřibské.

 

Seznam dalších 11 certifikovaných výrobců (z června 2010)

Nože firmy Mikov z Mikulášovic

Děčínská jeřabinka (pálenka) od firmy Valdemar Grešík – Natura s.r.o.

Přírodní bylinková mýdla z mýdlárny Rubens v Růžové

Přírodní kosmetika z Vlčí hory (Krásná Lípa) od firmy Nobilis Tilia

Nebočadská keramika z chráněné dílny Jurta v Děčíně

Pivo Kocour z Varnsdorfu

Ručně malované sklo z Mikulášovic

Autorské šperky od pana Herzlíka z České Kamenice

Dřevěné spony a hřebeny od pana Kříže z Varnsdorfu

Sochy a pískové předměty z labského pískovce – od německého výrobce z obce Dorf Wehlen Minuaturpark Saské Švýcarsko

Naundorfer Obstbrand – saská pálenka

Tisk Tisk | E-mail E-mail