Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Krásná Lípa nadále udržuje kontakt s Neukirchem

I v tomto školním roce pokračují výměnné pobyty žáků ze Základní školy v Krásné Lípě a Mittelschule Neukirch ve spolupráci s Naturschutzzentrem Neukirch. Tato setkání jsou zaměřena jazykově a přírodovědně.
Říjnové setkání v Krásné Lípě se konalo u příležitosti Dne stromů, jehož mottem bylo »les potřebuje nás – my potřebujeme les«. Žáci si připomněli, že před rokem pomáhali s likvidací borovice vejmutovky v Národním parku České Švýcarsko, nyní pod vedením pracovníka parku Jakuba Judy vysadili čtyři sta jeřábů ptačích.
V listopadu 2010 se uskutečnilo setkání v Neukirchu již v náladě adventní. Hlavním tématem byly pohádky a návštěva města Pulsnitz s výrobnou perníků, kde si dokonce děti mohly na památku i jeden perníček ozdobit.
Výměnné pobyty jsou vždy dvoudenní. V celé česko-německé 28členné skupině je věkový rozdíl až sedmiletý, tedy i výškový rozdíl žáků je značný a jazykové znalosti rozdílné. Přesto se daří setkání připravit se zapojením pro všechny zúčastněné.
Symbolem pro tento rok se staly tzv. »panely rukou«. Svoje levé ruce jsme »předali« do Neukirchu na symbolický panel a naše pravé ruce zůstaly v Krásné Lípě. Pravá a levá ruka ale patří k sobě a naše setkání budou nadále s pestrými, pokaždé jinými programy na obou stranách hranice pokračovat.
Výměnné pobyty se konají díky finanční podpoře z projektu TREND, v rámci Programu Cíl3/Ziel3 z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Tisk Tisk | E-mail E-mail