Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava o barokní architektuře Šluknovska se představuje v Dolní Poustevně

V Centru setkávání v Dolní Poustevně právě probíhá putovní česko-německá výstava Architektonické návrhy Johanna Lucase von Hildebrandta o nepříliš známé podobě barokní architektury Šluknovska.

Výstavní projekt prezentuje čtyři sakrální památky Šluknovska spojené s osobou vídeňského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Jedná se o kostel sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech, kostel sv. Jiří v Jiříkově, vstupní křídlo Lorety v Rumburku a vlastní loretánskou kapli Panny Marie. Výstavní panely nabízejí česko-německý text, aktuální fotografie i dobovou fotodokumentaci. K vidění jsou reprodukce dobových stavebních plánů z pražských a vídeňských archivů. Výstava Hildebrandtových prací se veřejnosti poprvé představila na přelomu roku 2009 a 2010 v rumburské loretě, poté putovala do saského Neugersdorfu, též byla vystavena v Senátu ČR, poté se prezentovala ve Starých Křečanech a v prosinci 2010 byla k vidění na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Od března do května 2011 budou výstavní panely viset v Krkonošském muzeu v Jilemnici. Poté budou nastálo umístěny ve Starých Křečanech.

Výstavu pořádá Město Dolní Poustevna, připravila ji Římskokatolická farnost Jiříkov za podpory Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Nadace české architektury a Obce Staré Křečany. Záštitu nad výstavou převzali senátor J. Sykáček, litoměřický biskup J. Baxant a ředitelka Národního památkového ústavu v Ústí n/L E. Balaštíková. Výstava v Centru setkávání v Dolní Poustevně je přístupná až do 26. ledna v pondělí, ve středu a v pátek od 14 do 17 hodin.

Tisk Tisk | E-mail E-mail