Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Návrat Michaela Romberga – Výtvarníka, ilustrátota a scénografa

romberg2 Mám rád knihy ilustrované Michaelem Rombergem – především Ruské pohádky, Ruské byliny, Mužický dekameron, Gogolovy Mrtvé duše a Petrohradské povídky, Leonovova Očarovaného poutníka, nebo Puškinovy verše. Ale teprve nedávno jsem měl možnost nahlédnout do malířovy pozůstalosti a obdivovat originály ilustrací – jejich preciznost, nápaditost i barvy, a držet v ruce krásné akvarely – návrhy divadelních kostýmů pro přední české herce: Zdeňka Štěpánka, Ladislava Peška, Miroslava Horníčka, Bořivoje Navrátila či ženu Karla Čapka – herečku a spisovatelku Olgu Scheinpflugovou. Celkem šedesát divadelních výprav v Národním divadle a na dalších scénách, ale i ve filmu a v televizi. Tento talentovaný a pracovitý výtvarník po sobě zanechal více jak dvě stovky krásně ilustrovaných knih a mnoho světlých vzpomínek u svých studentů. Dílo však nebylo v dostatečné šíři zveřejněno, a tak ani nemohlo být zasazeno do kontextu poválečného vývoje českého umění, na němž se Romberg více jak čtyřicet let podílel. Do jisté míry to způsobily stěžejní oblasti zájmu – knižní ilustrace a scénické výtvarnictví, které si cestu ke čtenářům a divákům najdou bez prostřednictví výtvarných sítí. Hlavní důvod však byla zvláštnost jeho tvorby, která čerpala podněty z české výtvarné tradice i z ukrajinské a ruské kultury a výtvarného umění. Jeho umění se vymyká z programu našich uměleckých spolků a pozdějších tvůrčích skupin, či názorových seskupení.

A tak jsem na podzim roku 2007 slíbil malířově dceři Anně, že se pokusím oživit zájem o otcovo dílo. Dnes mě těší, jak mi ten rombergovský pohádkový klíč lehce otvíral všechny dveře, a jeho umění znovu oslovilo řadu osobností české i ruské kultury. Přední umělci a vědci se podíleli na dvanácti výstavách, které se za podpory Ministerstva kultury ČR uskutečnily v rámci Rombergovského roku, kdy jsme si připomněli 90. výročí narození tohoto umělce, ale i 90. výročí vzniku Československa, které vždy pomáhalo běžencům, poskytlo jim bezpečí i vzdělání. Mnozí z nich to svou prací vraceli a docent Michael Romberg je jedním ze světlých příkladů.

Mezi jeho žáky byl i významný český herec a režisér Jan Kačer, který na jedné vernisáži řekl: „Výtvarný vliv Michaela Romberga se rozpustil v díle jeho žáků jako cukr v čaji. Osladil a zmizel. Zmizel? Ne! Jak praví klasik: Bůh se milostivě zhlíží na dobrého učitele.“

Jiří Klapka

předseda České asociace rusistů

Tisk Tisk | E-mail E-mail