Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obyvatelé Velkého Šenova bojují o svůj jediný park

Rozhodnutí radních Velkého Šenova vybudovat oplocené dětské hřiště v centru města, v jediném městském parku, narazilo mezi Šenováky na odmítavý postoj. Šenováci se bouří. Vadí jim záměr přebudovat park na dětské hřiště a také představa, že by centrum města, od vlakového nádraží až ke zdravotnímu středisku, bylo celé oplocené.

Starosta města Vladimír Vykoukal rozhodnutí Rady města hájí: „Ráz parku zůstane i nadále zachován. Cestičky budou vypískovány, prostor osadíme novými lavičkami, odpadkovými koši a uprostřed parku chceme vybudovat asi čtyři dřevěné herní prvky pro nejmenší děti. Park by měl být oplocen a na noc by se měl uzavírat. Ale i nadále bude sloužit veřejnosti, důchodcům i maminkám s dětmi,“ vysvětluje starosta.

Tento záměr se však nelíbí pracovníkům odboru životního prostředí. Daniel Bosák zastává názor, že park by měl i nadále zůstat parkem: „Je to jediný park ve městě. Stojí zde stromy staré čtyřicet až sto dvacet let. Mnohdy jsou to hodnotní jedinci, například staletý modřín nebo jilm. Park by měl spíše získat status významného krajinného prvku a jako takový být ošetřován, a neměl by být znehodnocen dětským hřištěm,“ zdůrazňuje.

Někteří Šenováci již chystají proti záměru radních petici. V jejich čele stojí zastupitel Miloš Bernart. „Nevím, proč by se mělo hřiště stavět zrovna zde. Máme tu dost míst, kde by se dalo a mělo dětské hřiště vybudovat. Ale park má Šenov jen jeden. Tak proč ho ničit. Vždyť ten, kdo ho před více jak sto lety začal budovat, to nedělal pro sebe, ale pro budoucí generace. A ty ho teď mají zničit? A ještě obehnat plotem? To je velice špatné rozhodnutí,“ zlobí se Miloš Bernart.

Proti je i bývala starostka města Marcela Boháčová: „Je to celé nesmysl. Nechápu, proč se Rada města vrací k nápadu, který už jednou zastupitelstvo odmítlo? Nechápu, proč by mělo být vybudováno dětské hřiště jen několik kroků od jiného dětského hřiště hned vedle školy? A proč má být kolem plot? To budeme v Šenově chodit mezi dráty?“ klade si otázku.

Park o rozloze přibližně šesti tisíc metrů čtverečných se nachází v samém centru města a podle dostupných informací byl vybudován nejméně před sto dvaceti roky. Podle dendrologického průzkumu z roku 2008 se v něm nachází pro celý region hodnotné staré stromy, například Dub cer, Javor cukrový, krásný exemplář Jilmu bez grafiózy, Dub červený, či mohutný exemplář modřínu opadavého s obvodem 360 cm a výškou kolem 26 m. Přeměnou na dětské hřiště, respektive stavebními pracemi, utrpí kořenové systémy většiny dřevin, nehledě na fakt, že k bezpečnosti dětského hřiště by bylo nutné některé dřeviny skácet a jiné výrazně ořezat.

„Samotné vypracování projektu na dětské hřiště není ještě stavba dětského hřiště. Té musí předcházet řada povolení orgánů státní správy, včetně posouzení z hlediska výjimečnosti parku jak pro svou polohu v centru města, tak pro funkce ostatní – estetickou, hygienickou, makroklimatickou aj. Faktem dále zůstává, že takovýto biotop s dřevinami různého stáří o různých taxonech výrazně zvyšuje biodiverzitu území. Kolik měst se může pochlubit parkem ve svém centru?“ dodává Daniel Bosák.

Tisk Tisk | E-mail E-mail