Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V Horním Podluží mohou lyžovat i handicapovaní sportovci

handicap2 Škola a učení jsou jedno, lyžařská škola a učení jsou také jedno. Většinou ale málokoho napadne, že na lyžích se mohou učit i handicapovaní. A právě těm se letos začali věnovat i v lyžařské škole TimSki v Horním Podluží. „V letošní sezóně jsou v naší škole vítani i vozíčkáři a handicapované děti, se kterými budou pracovat čtyři naši lyžařští instruktoři,“ řekla vedoucí lyžařské školy TimSki Hanka Jurčková, která považuje tento krok za více než smysluplný, neboť tím pomohou handicapované děti začlenit mezi zdravé sportovce. „Tato speciální výuka je založena na metodice výuky Centra handicapovaných lyžařů v Jánských lázních, kterou jsme letos úspěšně absolvovali. Výuka vozíčkářů probíhá na monoski, u osob s vícečetnými vadami na biski,“ vysvětlila Jurčková.

Kromě klasické výuky dětí a dospělých na lyžích nebo snowboardech a handicapovaných lidí podporuje lyžařská škola i občanské sdružení popálených dětí Bolíto, které je vedeno lékařem a personálem popáleninové Kliniky FNKV v Praze, jediného pracoviště v České republice, které se věnuje závažně popáleným dětem. „Vzájemně se snažíme těmto dětem ulehčit jejich nelehký návrat do společnosti po závažných úrazech, které jsou provázeny obrovským utrpením a zanechávají viditelné rány nejen na těle, ale i hluboké rány na duši. Našimi aktivitami se snažíme zmírnit následky utrpení a nepředstavitelné bolesti, kterými si tyto děti procházejí,“ zdůraznila Hanka Jurčková. Ke spolupráci s Bolítem ji přivedl vlastní úraz a bolestivá zkušenost s rozsáhlými popáleninami.

První velkou akci si sdružení TimSki a Bolíto prožila již na konci loňského roku, kdy lyžařská škola pro popálené děti uspořádala víkendový pobyt u hradu Křivoklát. „Společně jsme prožili víkend plný nezapomenutelných zážitků, kdy jsme přemohli čarodějnici a osvobodili soba Tima, který byl uvězněn hluboko v křivoklátském vězení. Ten děti za jejich statečný čin na oplátku pozval do Ski areálu v Horním Podluží, kde je bude od 18. do 20. února učit lyžařskému a snowboardovému umění,“ uzavřela Hanka Jurčková.

Tisk Tisk | E-mail E-mail