Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Agentura Pondělí letos oslaví deset let existence

Agentura Pondělí letos oslaví deset let existence

Již deset let působí ve Šluknovském výběžku občanské sdružení Agentura Pondělí. Za tuto dobu se stala nedílnou součástí společenského, ale i kulturního života celého regionu, nerozlučnou součástí života lidí s mentálním i fyzickým postižením. Za deset let existence pomohla agentura okolo dvěma stům lidem se zdravotním postižením, nejprve se třemi zaměstnanci, dnes s patnácti.

Agentura Pondělí vznikla v roce 2001 v Horní Poustevně. Nejprve měla zdánlivě jednoduchý cíl – pomáhat lidem s postižením nalézt a udržet si pracovní místo. Při zajišťování služby Podporovaného zaměstnání se však ukázalo, že se klienti agentury musí nejdříve naučit spoustu jiných dovedností, jako je například orientace v čase, schopnost dopravit se na určené místo, umět požádat o radu a podobně, než budou schopni pracovat. „Tyto dovednosti se vyplatilo procvičovat samostatně i s těmi, kteří nemají zájem o nalezení práce. Proto jsme v roce 2004 přidali další službu – Sociální rehabilitaci,“ vysvětluje ředitelka Agentury Pondělí Monika Lampová, a dodává, že díky této službě mají tito lidé daleko větší šanci se zapojit do života místní komunity a využívat i běžných veřejných služeb. Trend, kdy byli lidé s postižením izolováni v ústavech, je naštěstí již dávno pryč. Nutno dodat, že i ústavy, inspirovány těmito vlivy zvenčí, se samy začaly více snažit zapojit své uživatele do života společnosti.

„Agentura Pondělí šla ve své činnosti ještě dál a v roce 2009 přidala další službu Podpora samostatného bydlení pro lidi se zdravotním znevýhodněním, kteří chtějí samostatně žít a bydlet jako přirozená součást místní komunity,“ dodává Monika Lampová.

Posláním agentury se stalo prohlášení: Spojujeme dva břehy – svět lidí se znevýhodněním a většinové společnosti. Ovlivňujeme pohled veřejnosti na práva a postavení lidí s postižením. Dáváme možnost zažít život ve všech jeho barvách. Pracujeme na principu partnerství, s respektem k jedinečnosti a individuálním potřebám.

Služby Sociální rehabilitace a Podpora samostatného bydlení jsou financovány z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Tisk Tisk | E-mail E-mail