Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Němci dostavbu železnice odkládají

Již několik let plánovaná dostavba železničního spojení mezi Dolní Poustevnou a německým městem Sebnitz se opět odkládá. Zřejmě k ní nedojde ani letos a ani příští rok. Vyplývá to z rozvojových záměrů Dopravního svazu Horního Labe, který provozuje vlakové spoje v saském pohraničí.

Jak uvedl starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka pro Děčínský deník, v minulých dnech se na něj obrátil sebnitzký starosta Mick Ruck se žádostí, aby čeští starostové znovu informovali příslušné české a německé úřady o stávající situaci. „Na problémy týkající se zprovoznění železnice mimo jiné upozorníme Generální konzulku České republiky v Drážďanech Jarmilu Krejčíkovou i prezidenta Saského sněmu Matthiase Rösslera,“ sdělil Jemelka Děčínskému deníku.

Němci odklad dostavby železnice zdůvodňují nutností šetřit. Již dříve byli nuceni škrtat ve výdajích na veřejnou dopravu v Sasku, nyní musí Dopravní svaz Horního Labe ušetřit na provozu regionální železnice další tři miliony eur. Rušení tratí, a to ani klíčové lokálky mezi Dolní Poustevnou, Sebnitz a Bad Schandau, se prý nechystá. Nechystá se však ani zavádění nových vlakových spojení.

Češi jsou postupem německé strany otrávení. Na zprovoznění přeshraniční železnice se už před pěti roky dohodly vlády SRN a České republiky. Sasko má již připraveno a schváleno stavební povolení i financování dostavby, jediné, co chybí, jsou prý peníze na zajištění samotného vlakového provozu.

Česká strana byla při realizaci vlakového spojení mezi Českou a Německou republikou o mnoho aktivnější. Správa železniční dopravní cesty zrekonstruovala celé dolnopoustevenské nádraží a vybudovala nové koleje až na hranici.

Zavedením vlakového spojení z Dolní Poustevny přes Sebnitz po německém území by se urychlilo a zkrátilo cestování ze Šluknovska do Děčína. Velký přínos je od železničního spojení očekáván i v cestovním ruchu, a to v obou národních parcích, v Českém i Saském Švýcarsku.

poustevna2

Tyto děti doufají, že se nové železnice dočkají dříve, než dospějí. Foto: md

Tisk Tisk | E-mail E-mail