Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Obnova kostela ve Starých Křečanech bude pokračovat i v letošním roce

Římskokatolická farnost Staré Křečany připravuje další opravy kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech. V letošním roce usiluje o obnovu krovu hlavní věže, který je silně poškozen dřevokaznou houbou. Stav hlavní věže je z pohledu statiky hodnocen jako bezprostředně havarijní a hrozí její zřícení.

Provedeny budou tesařské práce a opravy konstrukce krovu. Rozsah prací se bude odvíjet od výše získaných příspěvků, o něž bylo požádáno u Ministerstva kultury, Ústeckého kraje a Biskupství litoměřického. Již nyní finanční pomoc přislíbily Staré Křečany. Obnova věže byla vyčíslena na 1,9 milionu korun.

Stav střechy kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech je havarijní. Podle vyjádření stavebního technika Ing. Jaroslava Antoše je míra stávající stability celé báně věže minimální a za větrného počasí může vlivem i menší-ho poryvu větru dojít k náhlému kolapsu konstrukce a k následnému zřícení. Již v roce 2008 došlo vlastní vahou ke zřícení části střešního pláště. Ve stejném roce došlo k zahájení stavební obnovy sakrální stavby. Celková obnova střechy je vyčíslena na devět milionů korun. Dosud se vybudovaly vzduchové kanály, odvodnila se polovina stavby a zahájila oprava střechy.

„Kostel je cenný zvláště díky dochovaným historickým konstrukcím. Autorem plánů barokního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Starých Křečanech z let 1736-1741 byl pražský stavební mistr Johann Georg Aichbauer, spřízněný s Kryštofem a Kiliánem Dientzenhoferovými. Návrh architektury oltářů pochází od rakouského dvorního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Původní dochovaný krov pak od dvorního tesaře Josefa Löfflera z Prahy. Kostel nechal postavit majitel šluknovského panství Alois Thomas, hrabě Harrach,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti na Rumbursku.

Klára Mágrová

nepomucky2

Hlavní věž kostela ve Starých Křečanech čeká letos rekonstrukce krovu. Foto: km

Tisk Tisk | E-mail E-mail