Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Vědecko-technický park v Rumburku oslavil v únoru rok od slavnostního zahájení

Druhého února to již byl rok, kdy byl zahájen provoz Vědecko-technického parku v Rumburku (VTP). Ambiciózní plány vedení společnosti Podnikatelské centrum Rumburk naštěstí nezůstaly jen na papíře a po dvanácti měsících existence se může tato v republice nejseverněji položená bašta vědy a výzkumu chlubit celou řadou zajímavých projektů.

První výzkumníky přivedla do VTP turnovská společnost Dioptra. Výsledky jejího rumburského výzkumu v oblasti optických prvků a vývoj vysoce kvalitního antireflexního systému tenkých vrstev BBAR, Edge-filteru a tzv. studeného zrcadla – Cold Mirrors lze využít například při výrobě vojenské zaměřovací techniky.

Již během jeho výstavby začala s VTP úzce spolupracovat Česká stomatologická akademie na výzkumném projektu biokompatibilních zubních implantátů s využitím nanotechnologií.

Na další zájemce nemusel rumburský VTP dlouho čekat. Do konce minulého roku bylo z více jak tří tisíc metrů čtverečných určených k pronájmu obsazeno téměř 53 procent.

Členství ve Společnosti vědeckotechnických parků ČR (SVTP) a splnění potřebné kvality přispělo k otevření vysokoškolského pracoviště Univerzity Karlovy Vary v Rumburku a zahájení univerzitního vzdělávání.

Univerzita třetího věku byla otevřena v akademickém roce 2010/11. Za účasti lektora Univerzity Karlovy Vary Viktora Porady zasedlo sedmého října 2010 do vysokoškolských lavic přes čtyřicet nových studentů. Tříleté studium je zaměřeno na základy práva a s tím související obory. Přednášky probíhají vždy jednou za čtrnáct dní, vyučujícími jsou odborníci na danou problematiku, např. základy práva občanského soukromého, rodinného či dědického přednáší Ladislav Balda, problematiku Evropské unie a ČR Ladislav Pokorný, Lékařství a právo Dana Pokorná, základním ekonomickým otázkám se věnuje Tomáš Košumberský, základy informatiky přednáší Milan Jirsák, Základy psychologie Blanka Krejzová, a další.

Podnikatelské centrum, VTP Rumburk je jedním ze tří v celém Ústeckém kraji. O něco dříve bylo vybudováno Podnikatelské a inovační centrum Most a Technologický park Chomutov.

Firmy ve VTP Rumburk

DENTAL Group s. r. o. – vývoj multimediálních edukativních aplikací ve stomatologii

RBK a. s. – vývoj aplikací v oblasti plánování časů a kalkulacemi na nové technologie ve stavebnictví

Dioptra, s. r. o. – výroba a inovační výzkum v oblasti jemné mechaniky a oční optiky

Lukra-Connect, s. r. o. – vývoj a výroba v oblasti elektronických a propojovacích elementů

TIVIT s. r. o. – vzdělávání dospělých v oblasti informačních technologií s využitím inovačních metod

Technologické centrum Rumburk, o. p. s. – výzkumná instituce pro spolupráci s vysokými školami a služeb v oblasti transferu technologií

SEPOSKAN s. r. o. – výzkumná společnost pro rozvoj technologií a poskytování služeb na domácí i mezinárodní úrovni

SVOBODA – poradenství, služby, s. r. o. – vývoj aplikací v oblasti služeb a ekonomiky

Technologická platforma pro rozvoj stomatologie ZSPO – výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd

Vysoká škola Karlovy Vary o. p. s. – ústav celoživotního vzdělávání, zahájeno tříleté studium (40 studentů)

VTP Rumburk dále spolupracuje

Vysoká škola Karlovy Vary, o. p. s.

Ústav fyziky plazmatu Akademie věd České republiky

Technologické centrum Akademie věd České republiky

ČESKÁ HLAVA, projekt na podporu vědecké a technické inteligence

České vysoké učení technické v Praze, Technologické a inovační centrum

Technická univerzita v Liberci

Tisk Tisk | E-mail E-mail