Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Výstava přiblíží křížové cesty Šluknovska

Venkovní kamenné kalvárie se představí na právě připravované výstavě »Křížové cesty Šluknovska«. Ta nabídne příběhy 14 křížových cest, vy-budovaných v průběhu 18. až 20. století ve čtrnácti obcích Šluknovského výběžku. K vidění bude od prvního dubna do posledního května v ambitu rumburské Lorety. Vernisáž proběhne v pátek 20. 5. 2011 v rámci Loretánské muzejní noci 2011.

Výstavní projekt poprvé v ucelené podobě představí všechny křížové cesty Šluknovska, které díky své početnosti a uměleckému ztvárnění patří k fenoménům Šluknovského výběžku. Šestnáct česko-německých výstavních panelů přiblíží historii jednotlivých kalvárií, jejich zvláštnosti, dobové i aktuální fotografie i situační plány. Připomenuta bude i křížová cesta, která zanikla roku 1960 při demolici obce Fukov. Výstavu doplní komentovaná prohlídka, přednáška, prohlídka křížových cest v Rum-burku a česko-německá pobožnost křížové cesty. Z rumburské Lorety výstava poputuje mimo jiné do Leutersdorfu a Dolní Poustevny. Výstavu připravuje Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk a Röhmisch- katholische Pfarrei Mariä Himmelfahrt z Leutersdorfu za finanční podpory Evropské unie v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa a Česko-německého fondu budoucnosti.

Křížová cesta vypráví příběh Ježíše od odsouzení až po Ukřižování. Kalvárií bylo na Šluknovsku oproti jiným regionům vybudováno více, než bylo běžné. „Ojedinělé jsou i svým různorodým uměleckým ztvárněním. Jsou citlivým způsobem zasazeny do krajiny a mají podobu zděných nebo kamenných kapliček. Kromě tradičních 14 zastavení zahrnovaly i další kaple a drobné stavby. O výstavbu křížových cest se zasloužili původní němečtí obyvatelé regionu. V současné době se probouzí zájem českých obyvatel o jejich záchranu, řada křížových cest již byla částečně obnovena, např. v Jiříkově či Starých Křečanech. Na záchranu teprve čeká poničená kalvárie na vrchu Jáchym u Lipové nebo křížová cesta v Krásné Lípě,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje katolické farnosti na Rumbursku.

Klára Mágrová

  krizovacesta2

Pozůstatky křížové cesty na vrchu Jáchym u Lipové. Foto: Klára Mágrová

Výstava je přístupná od 1. 4. do 31. 5. 2011 od úterý do soboty (10.00 – 17.00 hod.) v ambitech Lorety v Rumburku

Tisk Tisk | E-mail E-mail