Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

15. Hornolužický den pláteníků

20. 3. od 11.00 do 17. 00 hodin v Seifhennersdorfu

Ponořte se do dávných časů a všedního života skromných tkalců plátna Horní Lužice, do dob, kdy pracovní den začínal za úsvitu hlasitým tlukotem křepelky a končil po 14 až 16 hodinách tvrdé práce u tkalcovského stavu. Pláteníci tehdy neoplývali žádným velkým majetkem a žili v souladu s přírodou. Na louce za roubeným domkem stála většinou koza, která denně dávala dostatek mléka pro výrobu másla, tvarohu a sýra.

To vše, včetně originálu rachotícího tkalcovského stavu z roku 1800 a způsobu pěstování a zpracovávání lnu, můžete zcela názorně vidět v Karáskově muzeu v Seifhennersdorfu u manufaktury Tröger a vybrat si z bohaté nabídky ručně tkaného lněného plátna.

V seifhennersdorfském Radničním sklípku si pochutnáte na s láskou připravených a podávaných typických jídlech pláteníků, jako například bramborové baště, chlupatých knedlíkách, anebo bezinkové polévce.

Samotný Karáskův přírodní trh s více jak šedesáti prodejními stánky najdete na parkovišti u Karáskova muzea na Radničním náměstí a v historickém Třístranném dvoře.

Prodejci a obchodníci návštěvníkům nabízejí domácí kozí a kravské sýry, drůbeží speciality a speciality ze zvěřiny, koňské maso a salámy, křepelčí vajíčka nebo ptačí budky pro zahradu i balkon. Ochutnat můžete bylinkové čaje a likéry, k dostání jsou rašelinná balení z panství Karla Stülpnera. Můžete se zde dívat pod ruku řezbáři z Jizerských hor, když zhotovuje dřevěné hračky, s kouzelnými tužkami si vyrobíte obrázky nebo si s pekařem upečete vrstvené pečivo na otevřeném ohni. Pro nejmenší je tu malý vláček.

K návštěvě zve také čerstvě zrestaurovaná hlavní budova se vzácnou stropní malbou, výstavou textilu a burzou lněných pláten.

Samozřejmě, že loupežnický hejtman Karásek a jeho kumpáni budou mít celé dění na trhu pod dozorem.

Další informace najdete na stránkách www.karaseks-revier.de. Dotazy v češtině u paní M. Messerschmidt na tel. 0049 358 645 1152. Pořádají Karáskovo muzeum v Seifhennersdorfu a Přírodní park Žitavského pohoří.

tkalci1

Součástí dne pláteníků je i praktická ukázka jejich práce. Foto: archiv

Tisk Tisk | E-mail E-mail