Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Kam na první jarní výlet? Do Pekla

peklo1 Konečně se blíží jaro a vy se jistě vydáte na první vycházku do přírody pozorovat, jak všechno pomalu začíná kvést. Potěšíte se prvními jarními květy, jsou sněženky, kočičky a bledule, které najdete téměř na každé zahrádce. Málokdo však ví, že poblíž České Lípy se nachází údolí, které je v celé jeho délce pokryto kobercem bledulí. Je to přírodní rezervace Peklo. Nikde jinde nenajdete takové množství těchto květin pohromadě. Protože bledule mají krátkou dobu květenství, rádi bychom vám navrhli procházku do tohoto údolí, nejlépe v době od 20. března do 10. dubna, kterou můžete absolvovat i s rodinkou.

Do údolí Pekla se dostanete od nádraží v České Lípě, kam přijedete z Rum-burku vlakem nebo autobusem. Po červené značce se vydáte od nádraží nejdříve vlevo pod trať. Za posledními domy pokračujte polní cestou na okraj údolí ke Skautské skále. Zde začíná naučná stezka, která je osazena deseti tabulemi s výkladem o zajímavostech této krajiny a která vás provede tímto romantickým údolím. Cestu můžete zakončit u nádraží v Zahrádkách, odkud dojedete vlakem přes Českou Lípu zpět do Rumburku, nebo můžete pokračovat dále a kolem zámku dojdete na státní silnici k Zámeckému rybníku, a odtud autobusem do České Lípy.

Procházka údolím, které zaujímá plochu 49 hektarů, je asi 4 km dlouhá. Na počátku 20. století nechal upravit hrabě Vincenc Karel Kounitz okolí zámku v Zahrádkách jako romantický celek, ke kterému patří i toto údolí. Byl splavněn i průtok Robečského potoka a jezdilo se tudy na lodičkách.

Za třicetileté, během prusko-rakouské i ve II. světové válce sloužilo celé údolí jako úkryt místního obyvatelstva před vojsky. V roce 1881 byla projektována železniční trať, která měla vést údolím, ale na nátlak vlastivědného spolku Excursion, veřejnosti a majitele pozemků hraběte Kinského byl projekt přepracován a roku 1898 překlenul údolí viadukt nad osadou Karba. Ocelový železniční most s klenutými oblouky je 209 metrů dlouhý a 24 metrů vysoký. Dnes je prohlášen za technickou památku.

Na konci údolí Pekla se nachází osada Karba, kde uvidíte dřevěné domečky nalepené na skálu. Nad údolím poblíž železniční stanice je odbočka ke zbytkům hradu Frýdlant.

Celá trasa měří osm až deset kilometrů a proto počítejte s polodenním výletem. Cesta není vhodná pro kolo ani pro kočárky. Je nezbytné mít vhodnou obuv, protože v tuto dobu tam bývá ještě mokro. Věříme, že se vám tento výlet bude líbit.

Tisk Tisk | E-mail E-mail