Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Policie varuje občany před podvodníky

Blíží se březnové sčítání lidu a s ním spojená určitá rizika, na která je nutné upozornit. Toto varování se týká zejména starších spoluobčanů, kteří se nejčastěji stávají oběťmi trestné činnosti založené na oklamání jejich důvěry. Spoustu nepříjemností již seniorům způsobili falešní úředníci, plynaři, elektrikáři, prodejci a další. Nadcházející měsíc by se tak mohl stát příležitostí i pro falešné sčítací komisaře, kteří by se chtěli vloudit do přízně lidí za účelem páchání trestné činnosti. Pro eliminaci takového zneužití byla vytvořena opatření, která si v zájmu vlastní ochrany pečlivě prostudujte:

- Každá domácnost obdrží předem do své poštovní schránky letáček o sčítání a lístek s informacemi o sčítacím komisaři (jméno a příjmení, služební číslo) a termínu první návštěvy k předání formulářů.

- Sčítací komisaři budou plnit svoji funkci v uniformě České pošty (poštovní doručovatelé) a všichni budou mít velkou speciální brašnu tmavomodré barvy s výrazně žlutým nápisem „Česká pošta“.

- Sčítací komisaři musí být označeni služebním průkazem s fotografií, jménem a příjmením.

- Jméno a příjmení sčítacího komisaře bude uvedeno v seznamu na úřední desce obecního či městského úřadu.

- Správnost jména a příjmení sčítacího komisaře si lze ověřit na call centru telefonicky (tato bezplatná linka 800 879 702 funguje pro veřejnost od 26. února denně v době od 8.00 do 22.00 hodin).

- Občan může požádat o návštěvu sčítacího komisaře v termínu, kdy s ním bude v bytě další osoba.

- Občan není povinen vpouštět sčítací-ho komisaře do svého bytu či domu.

Od začátku roku 2010 zaznamenali policisté na Děčínsku zhruba dvanáct případů, kdy se senior stal obětí trestného činu přímo ve svém domově. Vynalézavost kriminálních živlů přitom nezná hranic. V těchto případech navštívili své oběti v roli úředníků, prodejců zboží, brusiče nožů, pomocníka s nákupy. Další přišli požádat o vodu, zeptat se na cestu, popovídat si, koupit vozidlo nebo jen zazvonit a překonat odpor. V jednom případě zavolal muž vydávající se za příbuzného s tím, že potřebuje peníze a pošle si pro ně známého. Jsou i případy, kdy starý člověk byl podveden a okraden přímo na ulici pod záminkou pomoci přes přechod, na zastávce při fingovaném rozměňování peněz, před vchodem do domu, na chodbě, ale i ve vlaku. Jeden z posledních případů spáchání trestného činu na seniorovi je z Varnsdorfu, kde koncem ledna okradl mladík dvě paní. Jedné vytrhl kabelku z ruky, když vyhazovala odpadky, ve druhém případě v běhu strhl kabelku ženě jdoucí po ulici. Pachatel tohoto hanebného činu byl záhy dopaden a již šestnáctého února proti němu rumburští kriminalisté zahájili trestní stíhání.

Tisk Tisk | E-mail E-mail