Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Zasedala další koordinační porada vedení města s policií

Problematika kriminality v Rumburku, petice občanů proti azylovému domu a příprava několika sportovních a celospolečenských akcí v Rumburku, to byly základní body programu koordinační schůzky, na níž se 22. března na rumburské radnici sešlo vedení města se zástupci Policie ČR, hasičů a městských strážníků.

Rumburk • „Spolupráce mezi všemi těmito složkami je nezbytná. Všichni máme jeden zájem – mít ve městě klid a pořádek, a je velmi obtížné toho účinně dosáhnout, když se na tom nebudeme podílet společně. Vzájemná výměna informací a názorů, případně společné řešení některých problémů nám všem ušetří hodně času a sil a výsledkem je jejich efektivní řešení,“ vyzdvihuje význam těchto schůzek tajemnice městského úřadu Dagmar Žáková.

Ústředním tématem březnové schůzky byla kriminalita v Rumburku, kterou řada občanů spojuje s existencí azylového domu v Rumburku. Proto proti tomuto zařízení a proti jeho plánovanému rozšíření podepsaly desítky lidí petici, v níž vyjádřily svůj nesouhlas.

Policisté i strážníci jsou však jiného názoru. Podle ředitele Obvodního oddělení Policie ČR v Rumburku nadporučíka Hýbla není problém v azylovém domě, ale před jeho dveřmi. „V azylovém domě je velmi přísný režim. Každé patro je samostatně přístupné, obyvatelé jednotlivých pater se nemohou mezi sebou navštěvovat. Nejsou přijati k ubytování, pokud se dostaví v podnapilém stavu, nebo v jinou než určenou dobu,“ obhajuje npor. Hýbl toto zařízení. Problém naopak vidí v nepřizpůsobivých a teprve nedávno se sem nastěhovaných obyvatelích okolních ulic. „Jedná se o problém celé lokality, do níž patří ulice SNP, V. Kováře a Palackého, které tvoří jakýsi trojúhelník. A ten je problémový již dva roky. Zatímco z našeho pohledu bych mohl říct, že je nyní kriminální situace v Rumburku lehce podprůměrná, v rámci Rumburku je tato lokalita co se týká kriminality výjimečná,“ uvedl Hýbl.

Ředitel Městské policie v Rumburku Miroslav Jeřábek informoval, že právě kvůli zvýšené kriminalitě a stížnostem obyvatel zvýšili pořádkový dohled nad celou lokalitou. „Díky petici nás však lidé volají i k odhozeným nedopalkům od cigaret. Dokumentujeme to, evidujeme, snažíme se tyto problémy řešit. Na druhou stranu se nám díky azylovému domu po ulicích nepovaluje tolik opilých bezdomovců. Řada z nich, jen kvůli tomu, aby v azylovém domě mohli přespávat, přestala pít. Dostali druhou šanci postavit se na nohy a snaží se o nový život. Ti, co pijí pořád, dělají problémy pořád, ať již tady azyl je, nebo není,“ uvedl Jeřábek.

S poněkud optimističtějšími informacemi přišel vedoucí Dopravního inspektorátu v Děčíně npor. Martin Votrubec: „Dopravní situace v Rumburku se výrazně zlepšila po vybudování obou kruhových křižovatek. Ale i v rámci celého okresu je znát citelné uklidnění. Jen v minulém roce jsme měli pět smrtelných autonehod, což je neuvěřitelné číslo, když obvyklý roční průměr byl 15 až 17 mrtvých. Nejhorší situace byla v roce 1997, kdy jsme měli na Děčínsku 27 mrtvých,“ uvedl Votrubec. Zároveň upozornil, že služba dopravní policie se opět vrátila do Rumburku. „Před několika roky jsme se stěhovali z Rumburku do Šluknova, později ze Šluknova do Jiříkova, dnes jsme opět v Rumburku, a dokonce i ve stejných kancelářích,“ připomenul npor. Votrubec.

Dalšími probíranými tématy byla součinnost městské a republikové policie v oblasti kamerového systému, plánovaná rekonstrukce pracoviště a budovy PČR v Rumburku, řešilo se i načasování světelných semaforů u lorety, zajištění bezpečnosti pracovnic sociálního odboru, které jsou napadány svými klienty, pokud jim odmítají poskytnou výplatu sociálních dávek, a také zajištění bezpečnosti při pořádání velkých celospolečenských akcí v Rumburku, jako jsou Rumburské slavnosti, Tour de Feminin, Tour de Zeleňák a další.

Tisk Tisk | E-mail E-mail