Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Polygrafka na vítězné vlně

Na každoroční ocenění školního časopisu Bezevšeho z různých soutěží si již rádi zvykáme, ale vítězství v mezinárodní soutěži dovedností mladých grafiků přišlo jako parádní bonus. Ale všechno popořadě.

Soutěž časopisů

Časopis Bezevšeho vydávaný SOŠ mgp Rumburk obhájil titul nejinspirativnější středoškolský časopis České republiky. Druhý ročník soutěže vyhlásil Syndikát novinářů ČR. Obhajoba titulu bývá vždy náročnější, ale redakce Bezevšeho neusnula na vavřínech, a tak porota z řad novinářů, fotografů a grafiků mohla ocenit autorský přínos, původní tvorbu, vlastní kresby, fotografie, přehlednost a typografické ztvárnění časopisu. V závěrečném hodnocení zaznělo, že úroveň Bezevšeho je lepší než úroveň mnoha profesionálních periodik. To ale není jeho jediné ocenění. Z Brna, ze soutěže časopisů vyhlášené Asociací středoškolských klubů ČR, jsme si odvezli ocenění hned dvě.

Bezevšeho spoluvytvářejí studenti a pro ně je i určeno – pro ty současné, i pro ty, co mají polygrafku v srdci z let minulých. Kdyby někdo chtěl nahlédnout do Bezevšeho alespoň v elektronické podobě, která je však ochuzena o tiskařskou čerň, najde ho stránkách www.bezevseho.eu v PDF archívu.

Soutěž grafiků

Ve dnech 2. až 4. května 2011 se konala na Integrované střední škole polygrafické v Brně mezinárodní soutěž v dovednosti a talentu mladých grafiků. Soutěžící z Česka a Slovenska, z jedenácti středních škol zabývající se grafikou, tvořili návrhy na náměty Národního divadla Brno. Vyhlášení vítězů se konalo na brněnském výstavišti při konání PrintExpo 2011.

Střední odbornou školu mediální grafiky a polygrafie v Rumburku reprezentovali dva žáci třetího ročníku studijního oboru reprodukční grafik pro media Jan Herman a Michal Erben. V konkurenci, kterou tvořila VOŠ a SPŠ grafická Hellichova Praha, střední polygrafické školy z Brna, Prahy, Přelouče, Olomouce, Velkého Poříčí a Zlína a tři zástupci slovenské grafiky a polygrafie (Bratislava, Kalná nad Hronom a Košice), si vedli neobyčejně zdatně a stali se celkovými vítězi. Dokázali, že i malá škola z menšího města může konkurovat těm velkým, pokud nechybí invence a typografické zásady. Kluci, děkujeme za skvělý výsledek a propagaci školy i města.

Zveme vás na setkání

Tato dvě skvělá vítězství dobře zapadají do rámce oslav 30. výročí založení SOU polygrafického v Rumburku. Za tu dlouhou dobu škola vychovala mnoho odborníků, kteří dnes tvoří základ pracovníků tiskáren, reklamních agentur a dalších subjektů, zabývajících se polygrafií. Vystřídalo se zde i mnoho učitelů, mistrů, vychovatelů a ostatních pracovníků. Vás všechny, kteří na rumburskou polygrafku vzpomínáte v dobrém, a věřím, že vás je většina, bych chtěl pozvat na setkání, které se bude konat v sobotu 2. července od 10.00 hodin v prostorách školy v Rumburku na Jiříkovské ulici. Zájemci se mohou registrovat na našich webových stránkách (www.sosmgp.cz).

Ivo Šabata

  grafici1

Studenti Střední odborné školy mediální grafiky a polygrafie Rumburk Michal Erben a Jan Herman před svou prací s oceněním za vítězství v soutěži mladých grafiků. Foto: archiv školy

Tisk Tisk | E-mail E-mail