Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

V soutěži ARS POETICA zazářily děti z Rumburku

Praha, Rumburk • V kvalitní konkurenci dvou set soutěžících z celé České republiky zazářily i děti z Rumburku. Jejich přednes písní a básní ruských autorů zaujal porotu natolik, že rumburské účastníky soutěže ocenila hned třemi vavříny.

Ars poetica – Puškinův památník je údajně nejstarším festivalem v Evropě. Tato přehlídka recitace a zpěvu v ruštině se chlubí nepřetržitou tradicí dlouhou čtyřicet pět let.

Letos se konala 6. května v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. Zúčastnilo se jí téměř dvě stě účastníků a před porotou, v níž mimo jiné zasedli i dva ruští herci Sergej Kalisnikov a Sergej Činišvili a velvyslanec Ruské federace Kiselov, se odehrálo třiatřicet vystoupení. Rumburk zastupovalo devět dětí z rumburských základních škol a z Ruské školy Kompas, kterou vede Alla Pokorná: „Puškinova památníku se zúčastňuje-me každý rok a i letos jsme z okresního kola postoupili do celostátního. Tentokrát to bylo o to lepší, protože jsme obhájili loňské úspěchy a odnesli si opět ocenění za sborový zpěv a duet. Vítězství za přednes básně si z Prahy odvezl Egor Pokorný,“ dodává Alla.

Letošní ročník festivalu měl slavnostnější charakter, než kdykoliv jindy. Důvodem bylo jeho 45. výročí. „Bylo to velkolepé, grandiózní a nádherné,“ chválí festival Alla Pokorná. „Dětem se velmi líbil kulturní program, který festival doprovázel, zejména taneční vystoupení folklorního souboru z Ruska, který zahrál na balalajku, harmoniku a zatancoval. A nadšení jsme byli i z hostiny, kterou připravili pořadatelé v Křišťálovém sále Střediska ruské vědy a kultury. Nádherné byly také ceny, které obdržel každý soutěžící – knihy, CD a DVD s filmy a písničkami a spousta dalších dárků. Bylo to všechno moc krásné,“ vzpomíná s nadšením ředitelka rumburské Ruské školy.

Ta vyučuje v Rumburku ruský jazyk již více jak pět let. O ruštinu mají zájem i děti z jiných měst Šluknovského výběžku, ale i z německých obcí. Dojížděli za ní například i žáci z nedalekého německého Löbau. „Do našich kroužků chodí především děti ze základních škol. A tím se odlišujeme od ostatních účastníků Puškinova památníku, protože ti jsou většinou gymnazisté a středoškoláci. Ale v Praze na festivalu si už zvykají, že jsme nejmladší. A že jsme šikovní a úspěšní, to už vědí také,“ dodává s úsměvem Alla Pokorná. Nezapomíná ovšem se svými díky i na ty, kteří její práci podporují. „Musím poděkovat rumburské radnici a starostovi města Jaroslavu Sykáčkovi za velkou podporu a pomoc při přípravách na festival. Je pro nás důležité vědět, že i tímto způsobem dokáže někdo ocenit naši snahu, my se naopak snažíme tuto pomoc městu vrátit prací pro rumburské děti,“ uzavírá Alla Pokorná.

puskin1

Rumburské děti patřily mezi nejmladší a zároveň nejúspěšnější účastníky soutěže Ars poetica – Puškinův památník. Foto: os. archiv

Tisk Tisk | E-mail E-mail