Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Fotografie českých a moravských synagog v Loretě v Rumburku

Až do července bude v ambitu Lorety v Rumburku přístupná výstava České a moravské synagogy, která vznikla před pěti lety u příležitosti 100. výročí založení Židovského muzea v Praze. Fotografická dokumentační výstava s českými, anglickými a německými doprovodnými texty přibližuje historii a současnost 24 synagog na území České republiky. Téměř tři desítky výstavních panelů byly připraveny ve spolupráci Českých center a Židovského muzea v Praze.

„Slovo synagoga pochází z řečtiny a znamená shromáždění. Je místem i symbolem veřejného náboženského života židovské obce. Synagoga plnila i funkci prostoru vyučování náboženského zákona, shromaždiště pro veřejná jednání obce a rabínského soudu. Hlavním cílem výstavy je upozornit širší veřejnost a návštěvníky ze zahraničí na architektonické skvosty, které se v Čechách a na Moravě nacházejí,“ řekla kurátorka výstavy Blanka Rozkošná. Na počátku 20. století stávalo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku více než čtyři sta synagog. Do dnešních dnů jich zůstalo stát přes dvě stě. Nejstarší dochovanou synagogou v Čechách je Staronová synagoga v Praze z poslední třetiny 13. století. Výstava přibližuje mimo jiné i rekonstruovanou synagogu v Děčíně a Úštěku.

Klára Mágrová

 

Výstava fotografií je přístupná od 1. 6. do 9. 7. 2011, od úterý do soboty mezi 10. až 17. hodinou. Pořádá ji Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Vstupné je 30 a 15 Kč.

Tisk Tisk | E-mail E-mail